Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV) “Barış İçin Şiir Yaz”maya Çağırıyor

0

Ali İsmail Korkmaz Ödülü Bu Yıl Barış Şiirine Verilecek…

Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nın (ALİKEV) gençlerin sanat-edebiyat alanında üretimlerini desteklemek amacıyla düzenlediği yarışmanın bu yılki dalı şiir, teması ise barış olarak belirlendi. ‘Barış İçin Şiir Yaz’ çağrısıyla yapılan yarışmaya son başvuru tarihi 5 Mart.

Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nın (ALİKEV) ilkini 2015 yılında gerçekleştirdiği, Ali İsmail Korkmaz’ın anısını, düşüncelerini ve hayallerini yaşatmak amacıyla sanat edebiyat alanında düzenlediği yarışmanın teması “Barış İçin Şiir Yaz” olarak belirlendi. Korkmaz’ın doğum günü olan 18 Mart tarihinde verilecek olan Ali İsmail Korkmaz Ödülü için 30 yaşını doldurmamış ve barış şiiri yazan herkes başvurabiliyor.

Henüz 17 yaşındayken, ‘Toplum İçin Gençlik’ isimli bir hareket başlatan ve arkadaşlarını da örgütleyerek bu kapsamda birçok etkinliğe imza atan Ali İsmail’in hayallerini yaşatacak yarışma takvimi açıklandı. Daha önce yayınlanmamış en çok 2 barış şiiriyle katılınabilen yarışmanın son başvuru tarihi 5 Mart 2016.  Ali İsmail’in doğum günü olan 18 Mart’ta verilecek olan ödül için başvurular e-posta yoluyla yapılıyor.

Yarışma şartnamesi;

AMAÇ

Ali İsmail Korkmaz Vakfı, Ali İsmail Korkmaz’ın anısını, düşüncelerini ve hayallerini yaşatmak ve gençlerin sanat- edebiyat alanında üretimlerini desteklemek, öne çıkartmak adına 2015 yılından başlayarak, her yıl Ali İsmail’in doğum günü olan 18 Mart tarihinde verilmek üzere bir ödül koymuştur.

YARIŞMA DALI – TEMA

Ödül her yıl başka bir dalda verilecektir. Bu yıl yarışmanın yapılacağı dal “Şiir”; yarışmanın teması ise “Barış”tır.

YARIŞMA KOŞULLARI

  • Yarışma, 30 yaşını doldurmamış herkese açıktır. Katılımcılar daha önce ödül almamış ya da yayınlanmamış en çok (2) özgün şiiriyle yarışmaya katılabilir.
  • Yarışmaya katılan şiirlere ait haklar Fikir Sanat Eserleri Kanunu gereğince yazana aittir. Ancak vakıf gerek web sitesinde gerekse yayınlarında bu şiirleri kullanabilme hakkına sahiptir. Yarışmaya katılanlar bu şartı kabul etmiş sayılırlar.
  • Dereceye giren ve sergilenmeye/ yayınlanmaya değer bulunan şiirler Mart ayı içinde vakıf binasında sergilenir ve vakıf tarafından kitapçık haline getirilir. Ödül alan ve sergilenmeye/ yayınlanmaya değer bulunan şiirlerin sahiplerine (2) adet kitapçık verilir.
  • Dereceye girenlere Heykeltraş Ekin Erman tarafından ödül için tasarlanan “Ödül Heykelciği” Ali İsmail’in doğum günü 18 Mart’ta Antakya’da yapılacak törenle verilir.

SEÇİCİ KURUL

Seçici Kurul, her yıl yarışmanın yapıldığı alanla ilgili olmak üzere 3 uzman üye (sanatçı-edebiyatçı, akademisyen, eleştirmen), Vakıf Temsilcisi ve Korkmaz ailesi temsilcisinden oluşur.

KATILIM

Yarışmaya katılacak şiirler e-posta yoluyla vakfın basvuru@alikev.org adresine, konu kısmına “Ali İsmail Korkmaz Ödülü” yazarak en geç 5 Mart 2016 tarihine kadar yollanmalıdır. Gönderilen mailde ayrıca katılımcının adı, soyadı, özgeçmişi, iletişim bilgileri ve katılımcının bir adet görseli de olmalıdır.

Paylaş

Yazar Hakkında

Önder Aydın

Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda eğitime başladı. Şu an yüksek lisans tezini hazırlamaktadır. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

Cevap bırakın