Agatha Christie ve Doğu Ekspresinde Cinayet

0
32
Agatha Christie ve Doğu Ekspresinde Cinayet
Agatha Christie ve Doğu Ekspresinde Cinayet

Kalemlik.com sitesinin kültür-sanat platformu Kalemlik Blog, sanat severler için birbirinden güzel içerikler yayınlamaya devam ediyor. Her hafta bir kitap ve yazarının tanıtımının yapıldığı Kalemlik Blog’da bu hafta, “polisiye romanın kraliçesi” Agatha Christie ve dünya genelinde en çok okunan kitabı Doğu Ekspresinde Cinayet’in tanıtımı yapıldı.

Polisiye romanla ilgili bugüne kadar yapılan pek çok tartışma var. Kimi edebiyat uzmanları, bu türü bir edebiyat türü olarak görmüyor. Bu uzmanlara göre polisiye romanlar, herhangi bir üslup kaygısından uzak bir şekilde, yaşanmış birtakım olayların serimlemesini yapmanın ötesine geçmiyor. Oysa, Agatha Christie’nin eserlerini okuduğumuzda, bu görüşün ne kadar temelsiz olduğunu kolaylıkla görebiliriz.

Agatha Christie, 1890 yılında İngiltere’de doğdu. Küçük yaşlardan itibaren edebiyata ilgi duydu ve öykü yazmaya başladı. İlk romanını 1920 yılında yayınladı. Bu dönemde, duygusal konulara ağırlık vermekte ve aşk romanları yazmaktaydı. Okuduğu dedektif öyküleri ilgisini çekince, bu alana yöneldi. 1976 tarihinde hayatını kaybettiğinde, geride 80 polisiye roman bırakmıştı. Usta yazar ve eleştirmen Selim İleri bu eserlerin en önemli özelliğinin gündelik sorunlardan kaçmak istyenlerin keyifli zaman geçirmelerini sağlamak olduğunu belirtmiştir. Gerçekten de bu eserleri okurken, zamanın nasıl geçtiğini anlamak oldukça güçtür.

Doğu Ekspresinde Cinayet
Doğu Ekspresinde Cinayet

Agatha Christie’nin dünya genelinde en çok okunan ve en beğenilen kitabı Doğu Ekspresinde Cinayet, hem olay kurgusu hem de karakter çözümlemeleriyle, polisiye edebiyatta ve genel olarak dünya edebiyatında çok özel bir yere sahip. Klasik dedektif öykülerinin ötesinde psikolojik çözümleme ve alt metinleriyle bu eser, ilk yayın tarihi olan 1934 yılından bu yana keyifle okunan Agatha Christie eserlerinden biridir.

Romanın baş karakteri, pek çok Agatha Christie eserinde olduğu gibi Hercule Poirot’tur. Usta dedektif, trende yaşanan esrarengiz bir cinayeti aydınlatmak için tüm ipuçlarını zekice birleştirir. Bunu yaparken, insan ruhunun en karanlık noktalarına ilişkin müthiş tespitler yapar ve katilin kim olabileceği konusundaki kanaatlerimizi her defasında değiştirmemizi sağlar. Ve romanın sonunda büsbütün şaşırırız, çünkü bu esrarengiz cinayet, tüm yolcuların ortaklaşa gerçekleştirdiği bir cinayettir. Usta dedektif, yolcuların tüm şaşırtma çabalarına rağmen, ipuçlarını dikkatle değerlendirir ve bu gerçeği ortaya çıkartır.

Kültür ve sanat dünyasında büyük izler bırakan usta isimlerin ve eserlerinin tanıtımının yapıldığı Kalemlik Blog, aynı zamanda da kırtasiye tutkunlarının buluşma adresidir. Her yaş ve beğeni grubundan kullanıcıya hitap eden kırtasiye ürünleri, doğal ilgi ve yeteneklerimizi geliştirmemize katkı sağlar, iş hayatımızda motivasyon ve başarı düzeyimizi arttırır. Yüzlerce markanın binlerce ürününü kullanıcısına sunan Kalemlik.com sitesinde bu ürünlere uygun fiyat avantajlarıyla ulaşabilir, sürpriz yaz indirimleri ve promosyon seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

Keyifli okumalar, keyifli alışverişler…

https://blog.kalemlik.com/agatha-christie

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here