2015’te kütüphanelerden en çok ödünç alınan kitaplarla ilgili bir çalışmaya başlayıp okur istatistiği çıkaran Türk Kütüphaneciler Derneği, Yapı Kredi Yayınları tarafından basılmış olan Sabahattin Ali’nin ölümsüz eseri “Kürk Mantolu Madonna”nın en çok okunan kitap olduğunu tespit etti. Okurların, 2015 yılında kütüphanelerden en çok ödünç aldığı kitapla ilgili yapılan bu istatistik Dernek tarafından ilk kez yapıldı.

28 Mart, 52. Kütüphane Haftası’nın açılışı ve bu açılışta kitabın yayınevi (Yapı Kredi Yayınları), Türk Kütüphane Dernek’i tarafından ödüllendirelecek. Etkinlik; Ankara Üniversitesi’nin Eczacılık Fakültesi’nde yer alan 50.  Yıl Salonu’nda ve saat 10.00’da düzenlenecek.

Kürk Mantolu Madonna’dan sonra istatistiğe göre Epsilon Yayınları’nın basmış olduğu “Saftirik Greg’in Günlüğü” adlı kitaplar da en çok ödünç alınmış olan kitaplar arasında. Bundan dolayı Epsilon yayın evine de Dernek tarafından etkinlik günü ödül verilecek.

Remzi Kitabevi tarafından 1943’te basılan Sabahattin Ali’nin buhranlı şaheseri “Kürk Mantolu Madonna” Türk Edebiyatı’nın klasikleri arasındadır ve aradan 73 yıl geçmesine rağmen tahtını koruyor. Toplumdaki ilişkilerin sorgulanmasına aracı olan kitap daha nice yıllar geçse de güncelliğini korumaya devam edeceği kesin. Bu eser, bir klasik olarak ölümsüzlüğünü göstermeye devam edecektir. Belki kendimizi bulduğumuz için belki de insan özünün değişmediğini yüzümüze vurduğu için…

En ödünç alınan diğer eser Epsilon Yayınları’ndan “Saftirik Greg’in Günlüğü” adlı kitap ise eğlenceli tarafıyla daha çok çocukların dikkatini çekmiş bir kitaptır. Onlara kendi hikayelerini yazma imkanı sağlayan boş kısımlar bırakması çocukların dikkatini çekmiştir. Böylece onların içindeki yaratıcılığı keşfetmesinde aracılık eden bir kitap olarak da görebiliriz.

Kitapların içeriği ve sonuçlar incelendiğinde, okurların çoğunun kendisinin keşfedilmeyen/keşfetmediği ya da karşılaşmaktan çekindiği yönlerini konu alan ve bunu temasına işleyen kitaplara yöneldiği kanısına varabilir.

Tüm okurların ve kütüphanecilerin Kütüphane Haftası kutlu olsun!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here