Gezdim, Gördüm: “Adalar Ülkesi Malta”

1

Güney Avrupa’nın şirin ülkesi, Sicilya’nın komşusu, İngilizce öğrenmek isteyenlerin gözdesi Malta

Bu yazım yediğin içtiğin ayrı dursun, gezdiğini, gördüğünü anlat diyen eşi dostu dinlemiyor. Yediğim de gezdiğimde sizin olsun. Her şeyden bahsedeyim.

Meydanında büyük Love taşı karşılıyor sizi. Buradan geçen otobüsler yaklaşık 40 dakikada adanın meşhur kumsalı Golden Bay’a götürür sizi. Günlük biletler ya da iki saatlik geçerli olan biletler ile seyahat etmeniz mümkün.

Sliema ise İstanbul’un Caddebostan’ı, Malta’nın kalbi. Yine Love taşından 15 dakikada ulaşılabilirsiniz. Orada sahil boyunca oturabileceğiniz kafeler, publar var. Cuba Kafe’de kahveli dondurma mutlaka tatmanız gerekenler arasında.

Malta Sliema, İstanbul’un Caddebostan’ı, Malta’nın kalbi.

Malta Sliema, İstanbul’un Caddebostan’ı, Malta’nın kalbi.

Valetta Malta’nın başkenti,tarihi bir yer. Sliema’da vakit geçirdikten sonra aynı yerden kalkan otobüslerle yarım saat süren bir yolculuk ile karşılayacaktır sizi. Cafe Cordina ünlü tarihi pastanesi. İnanılmaz güzellikteki lezzetli pastalar dilimle satılıyor.Meydanında konsolosluklar,kiliseler ve trafiğe kapalı sokakta alışveriş yapılabilecek dükkanlar bulunuyor.

Mdina da Malta’nın en eski şehri. Mardin’e benzettim ben.Taş evler, hediyelik eşyalar satan dükkanlar… Dar sokaklarda faytonla turları yapmak çok eğlenceli. Yine aynı yerde 3,4 euro karşılığında Malta tarihini anlatan belgeselleri mutlaka izlemelisiniz (Kanuni Sultan Süleyman’dan bahsedildiği sahnelerde tüyleriniz diken diken olacak.).

Gelelim ada gerçeklerine. Beni şaşırtmış olan bir ada ülkesi olmasına rağmen balık yiyebilecek yerlerin malesef az olması. St.Julians’ta balık restorantları var tabi.

Popeye Village ise Temel Reis’in evi. Yıllar önce film için kurulan küçük köy korunmuş ve turistik bir yer olmuş. İçi oyuncaklarla dolu, kendinizi rüyada hissedeceksiniz.

İnci Demirbağ "Malta Gezisi"

İnci Demirbağ “Malta Gezisi”

Ve gece hayatı… Malta, gece hayatında da iddialı.İstanbul’un Beyoğlu’su, Paceville. Eğer çılgınca dans etmeyi seviyorsanız Native ve Footlose ünlü gece kulüpleri.

Dilerim es geçtiğim bir yer kalmamıştır. Bir sonraki yazımda da İngilizce öğrenme maceralarımdan, Maltalı bir ailenin yanında geçirdiğim günlerden ve dil öğrenmek için doğru okul seçiminden bahsetmek isterim.

Seyahatiniz bol olsun.

Sevgiler, saygılar…

Paylaş

Yazar Hakkında

İnci Demirbağ

1989 yılında doğdu. İstanbul’da yaşıyor. Lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde tamamladı. Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenidir. Eğitimci olarak hayatını sürdüren İnci Öğretmen, yazı yazmaktan aldığı keyfi öğrencileriyle paylaşır, derslerinde şiir dinletileri yapar, okuduğu romanlar hakkında öğrencileriyle fikir alışverişinde bulunur. Şiiri sever,doğayı, sever,çok yazar,çok gezer.

1 Yorum

  1. fırat üzerinde

    Maltayı gezip gorme istegi geldi icimden. Guzel bir yazi olmus. Ayrica dil okullarinin olmasi da orayi cazip hale getiriyor. 🙂

Cevap bırakın