Sadık Hidayet: Vejetaryenliğin Yararları

0

17 Şubat 1903 Tahran doğumlu Sadık Hidayet; öykü, roman, inceleme-araştırma ve derleme dallarında İran edebiyatının en mühim yazarlarından biri olarak tanınmaktadır. Aynı zamanda Bozorg Alevi ve Sadık-ı Çubek ile birlikte, İran edebiyatında modern öykünün kurucuları arasında yer almaktadır.

Sadık Hidayet’in Mart 2016 tarihindeki son baskısı ile raflardaki yerini alan “Vejetaryenliğin Yararları” isimli kitabı, inceleme türündeki önemli eserlerinden biri. Mehmet Kara tarafından Farsça aslından dilimize çevrilen eserin baskısı ise Yapı Kredi Yayınlarına ait.

Modern İran edebiyatının büyük ustası Sadık Hidayet’in Yoga’dan etkilenerek kaleme aldığı Vejetaryenliğin Yararları, vejetaryenliği kişisel bir seçim olmaktan öte, bir dünya görüşü olarak ele alıyor.”

17 Şubat 1903 Tahran doğumlu Sadık Hidayet; öykü, roman, inceleme-araştırma ve derleme dallarında İran edebiyatının en mühim yazarlarından biri olarak tanınmaktadır.

17 Şubat 1903 Tahran doğumlu Sadık Hidayet; öykü, roman, inceleme-araştırma ve derleme dallarında İran edebiyatının en mühim yazarlarından biri olarak tanınmaktadır.

Sadık Hidayet eserinde, insanoğlunun beslenme biçimlerinin değişimini, değişimin sonuçlarını isimlerini tek tek belirtmiş olduğu doktorların, uzmanların ve bilginlerin görüşleri doğrultusunda açıklıyor, yer yer de kendi görüşleri doğrultusunda beslenmenin ehemmiyeti hakkında fikirler beyan ediyor.

Şöyle sesleniyor Sadık Hidayet:

“İnsan kan döküyor, zulüm tohumu ekiyor. O halde sonuçta savaş, acı, yıkım ve toplu kıyım biçecek. İnsanlık ilerlemeyecek, huzur bulmayacak; mutluluk, özgürlük ve barış yüzü görmeyecek etobur olduğu sürece.”

Özellikle vejetaryen olanların, beslenme biçimleri hakkındaki bilgilerini artırabilecekleri ve bunu çeşitli argümanlarla destekleyebilecekleri kısa ama öz bir kaynak kitap niteliğinde “Vejetaryenliğin Yararları” Her vejetaryenin ve bu konu ile ilgilenen herkesin kitaplığında yer alması gereken, başvuru niteliğinde bir eser olduğunu düşünüyorum. İyi okumalar dilerim.

Paylaş

Yazar Hakkında

Can Yasa

1991 İstanbul doğumlu. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliğinde tamamladı. Şu an Marmara Üniversitesinde Tarih Öğretmenliği bölümünde yüksek lisans yapıyor, tez yazıyor. Öğretmenlikte dördüncü yılı, özel bir okulda çalışıyor. Çocukları ve sanatın her türlüsünü çok seviyor.

Cevap bırakın