Hep ailenin en küçük bireyi olarak kalacaklar olan küçük kız kardeşlere…
Çocuklar içinde en uçarısı, en huysuzu, en baş belası olarak görülen küçük kız kardeşlere…

Açıkçası, küçük bir kız kardeş olarak ailede yaşanan ve ailem ile yaşadığım birçok şeyi görmezden gelmek gibi çok pis bir huyum vardı eskiden. Büyüdükçe bu huyun kaybolması ise gerçekten beni şaşırtmakta.

Sahip olduğumuz alışkanlıklar ve dertlerin aslında hiç o kadarda önemli olmadığını fark etmek küçük kız kardeş olarak yüzümde hafif bir tebessümden başka bir etki bırakmamakta.
Ailenin en küçük bireyi olarak yaşadığım minik ama benim için dev olan dertler, acılar, kırgınlıklar ve heyecanlar şimdilerde kendimi fazla sorgulamama neden oluyor desem en doğrusu olur sanırım.
Colleen içinde öyle…

Küçük Kız Kardeş (Little Sister)
Küçük Kız Kardeş (Little Sister)

Küçük Kız Kardeş (Little Sister)

2008 yılının sonbaharında hayatlarının kısacık bir dönemine misafir olduğumuz Lunsford ailesinin en küçük bireyi olan Colleen, rahibe olmak için terk ettiği ve hiçbir şekilde onlarla iletişime geçmemeye çalıştığı ailesinin yaşadığı Kuzey Karolina eyaletindeki evine, küçük Asheville kasabasına annesinin yolladığı “Ağabeyin eve döndü!” e-mail üzerine geri döner. Ağabeyi Irak savaşından gazi olarak evine dönmüştür ama beraberinden hem fiziksel hem de ruhsal yaraları birlikte getirerek.

Babası Bill ailede neredeyse bir etkisiz eleman görevi görürken, annesi Joani‘nin sürekli kafayı uyuşturucu ve içkiyle bulması ise kendine hayatta yaptığı seçimleri sorgulamasına sebep oluyor. Ağabeyi Jacob‘ın kız arkadaşı(nişanlısı) olan Tricia ise, çoğunlukla “burada ne arıyorum ben” der gibi bir ruh haliyle ortalıkta geziyordur. Aile olarak yaşadıkları acının ardından tekrar bir araya gelerek yaşamlarını sürdürmekte zorluklar çekiyorlardır. Filmin esas ve gerçekten yalnız olan kızı Colleen‘ise bir zamanlar pembe saçlı, asi, çılgın, Hard Rock ve Gotik müzik dinleyen, tanrıya dahi inanmayan Emo bir ergen olduğunu öğrenmemizle birlikte uç noktaların aslından hiçte öylesine uç noktalar olmayabileceğini görmemizi sağlıyor. (“ki yakınlarımdan birinin bir arkadaşının ağabeyinin bir Ateist iken imamlık yapması gerçeğini duymuş olsam bile!”)

Yönetmenliğini ve senaristliğini Zach Clark'ın üstlendiği 2016 yapımı bu güzel, bağımsız film bizlere kendi ellerimizle kaybettiğimiz ruhsal güzelliklerin yanında kazandığımız acıları ve hüznü hatırlatıyor.
Yönetmenliğini ve senaristliğini Zach Clark’ın üstlendiği 2016 yapımı bu güzel, bağımsız film bizlere kendi ellerimizle kaybettiğimiz ruhsal güzelliklerin yanında kazandığımız acıları ve hüznü hatırlatıyor.

Bir zamanlar ağabeyiyle çok yakın olan Colleen‘nin hayatı savaş sonrasında tamamen değişiyor. Fiziksel olarak hasar görmüş bedeniyle Jacob içine kapanık, insanlarla sosyal ilişkileri kesen, bütün gün bahçede bulunan misafir evinde zamanını geçiren birine dönüşüyor. Bu durum ile küçük Colleen, içinde bulduğu tanrı inancı sayesinde başa çıkmaya çalışırken rahibe olmaya karar vermesi tüm aileyi şoka sokuyor. Bu süreçte tabiki yaptığı seçimleri de gözden geçirmeye başlıyor. Annesinin ona söylediği ve çok ciddi önem taşıyan sözler aslında birçok aile için bilinen bir gerçeği açık ve net bir şekilde ortaya koyuyor.

“Sen benim için bir hayal kırıklığısın, bende senin için…”

Toplum değerleri ve baskısı ile şekillenen hayatlarımızın yıkıcı sonuçları bazen rahibe olmaya karar vermek kadar kolay olmayabiliyor ne yazık ki.

“Başka bir milletten olalım ya da olmayalım, birbirimize ve sevdiklerimize çektirdiğimiz acılar kadar yalnızlaşıyoruz hayatta…”

Yönetmenliğini ve senaristliğini Zach Clark‘ın üstlendiği 2016 yapımı bu güzel, bağımsız film bizlere kendi ellerimizle kaybettiğimiz ruhsal güzelliklerin yanında kazandığımız acıları ve hüznü hatırlatıyor.

Başrollerinde sevilen Ally Sheedy,  Addison Timlin'nin paylaştığı "Little Sister" Küçük Kız Kardeş filmi aslında tüm küçük kız kardeşlere atanan bir film.
Başrollerinde sevilen Ally Sheedy, Addison Timlin’nin paylaştığı “Little Sister” Küçük Kız Kardeş filmi aslında tüm küçük kız kardeşlere atanan bir film.

Daha önce yaptığı Vacation!, Modern Love Is Automatic ve White Reindeer filmleri ile yine “corky” diye tabir edilen “tuhaf ama sevimli” kadınların hayatlarında yaşadıkları trajedilerden ve bu trajedilerin etkilerinden kesitler sunan Clark‘ın son filmi kısa zaman önce Savannah Film Festivali‘nde gösterildi ve büyük beğeni kazandı.

Başrollerinde The Breakfast Club‘dan tanınan ve sevilen Ally Sheedy, That Awkward Moment‘dan Addison Timlin‘nin paylaştığı “Little Sister” içimizde var olduğunu dahi unuttuğumuz küçük kız kardeşler için izlenmeye değer der ve herkese iyi seyirler, keyifli günler dilerim…

PAYLAŞ
Önceki İçerikBir Çocuk Masalı Turunç’un Bahçesi
Sonraki İçerikBalıkesir’de Sıradan Bir Gün
Avatar
1987 İstanbul doğumlu olan genç sanatçı, ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 2008 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nü kazandı ve 2013 yılında Bölüm Birinciliği ve Proje İkinciliği ile mezun oldu. 2014 yılından beri aynı fakültede Tekstil üzerine yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. 2013 yılından beri kendi çalışmalarını üretmekte ve 2014 yılından beri de Youtube’da Sinir Çeviri ekibiyle gönüllü olarak çalışmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here