Tim Burton’dan Yine Şahane Bir Macera

Sayısız şahane filmlerden sonra üstat Tim Burton bu sefer karşımıza Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children filmi ile çıkıyor. Başrollerden ilk olarak son dizisi Penny Dreadful ile kalplerimizi bir kez daha fetheden Eva Green, Miss Peregrine karakteri ile karşımıza çıkıyor. Son yıllarda birçok filmde rol alan ve çıkışını Ender’s Game ile genç aktör yapan Asa Butterfield, Jake karakterine hayat veriyor. Yine son yılların başarılı genç aktrisi Ella Purnell ise Emma Bloom rolü ile tatlı oyunculuğunu bir kez daha konuşturuyor.

Sayısız şahane filmlerden sonra üstat Tim Burton bu sefer karşımıza Miss Peregrine's Home for Peculiar Children filmi ile çıkıyor.
Sayısız şahane filmlerden sonra üstat Tim Burton bu sefer karşımıza Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children filmi ile çıkıyor.

Bunların yanında Jake’in dedesi rolü ile usta sanatçı Terence Stamp’i görmekteyiz. Ne kadar itici baba rolü varsa kabul eden Chris O’Dowd ise diğer yer aldığı birçok filmde de uyuz baba rolünü yine bu filmde de sergiliyor. Eskiden adam gibi adam dediğimiz Samuel L. Jackson ise son yıllarda nedense kötü karakter olarak birçok filmde karşımıza çıkıyor. Bakınız, Jumper(2008), Kingsman: The Secret Service(2014), Barely Lethal(2015).  Ki, Samuel L. Jackson Barron karakteri ve ürkütücü tipi ile son derece iyi bir kötü olmuş diyebilirim. Tabi ki o dalgacı kötü bir adam kötü iken yaptığı şaka ve olaylar ile yorumları her seferinde yaptığı küçük nüanslar olarak bizlere sunuluyor.

Samuel L. Jackson ise son yıllarda nedense kötü karakter olarak birçok filmde karşımıza çıkıyor.
Samuel L. Jackson ise son yıllarda nedense kötü karakter olarak birçok filmde karşımıza çıkıyor.

Tim Burton: “Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children”

Gelelim filme, ama spoiler vermeden tabi ki de. Jake dedesinin hikâyeleri ile büyür. Küçükken masal gelen hikâyeler dedesinin ölümü ve dedesinin anlattığı kişilerin yaşadığı yeri görmesi ile gerçeğe dönüşür Jake buradaki tuhaf insanları benimser ve onları kötü tuhaflar ile onların gölge adı verdikleri canavarlardan korumayı bir şekilde olsa amaç edinmiş bulunur. Buradaki olan çocukları ve onların koruyucu Miss Peregrine‘i kurtarma macerasına girişir. Jake buradaki arkadaşlarını ve güzeller güzeli Emma’yı kurtararak onların güvenliği sağlayarak döngü içerisinde kalmalarını sağlayabilecek midir? Buradan sonrası filmi izlemeniz gerektiğine dair verdiğim işarettir. Güzel zaman geçirmek adına keyifli bir Tim Burton filmi sizleri bekliyor diyebiliriz.

Son dizisi Penny Dreadful ile kalplerimizi bir kez daha fetheden Eva Green Miss Peregrine karakteri ile karşımızda.
Son dizisi Penny Dreadful ile kalplerimizi bir kez daha fetheden Eva Green Miss Peregrine karakteri ile karşımızda.

Özetlersek;

Birçok çağrıcı yapıma imza atan Tim Burton yine çok güzel bir macera ile karşımıza çıkıyor. Sayısız filmleri ile bizlere hayranlık bırakan BeetleJuice, Makas Eller, Âlice in Wonderland gibi ve daha sayamadığım birçok yapıma imza atan üstat yine sıra dışı bir macera ile bizleri buluşturuyor. Başrollerinde Eva Green, Asa Butterfield, Samuel L. Jackson, Rupert Everett, Judi Dench, Elle Purnel ve Terence Stamp gibi isimleri buluşturan Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children filmi bize sıra dışı bir dünya sunarak II. Dünya Savaşı’nda da bir kısım an yaşatıyor.

Birçok çağrıcı yapıma imza atan Tim Burton yine çok güzel bir macera ile karşımıza çıkıyor.
Birçok çağrıcı yapıma imza atan Tim Burton yine çok güzel bir macera ile karşımıza çıkıyor.

Tim Burton imzalı yapımda tuhafların dünyasına konuk oluyoruz. Döngüler içerisinde hiç yaşlanmadan hayatına devam eden bu tuhafların serüvenine büyük bir keyifle ortak oluyoruz. Jake küçüklükten beri dinlediği hikâyelerin gerçek olmadığını kendine kabul ettirdiği yaşa gelince gerçekleşen o öyküleri kabullenişini ve dünyayı hiç yadırgamayışını izliyoruz. Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children filmi Jake aynı dedesi gibi olduğunu anlayarak iyi tuhaf olan sevdiği kız Emma ve arkadaşlarına yardım ederek onları güvende tutma çabasını bizlere sunuyor. Bizde bu keyfi sonuna kadar çıkarmaya bakıyoruz.

Tim Burton: “Miss Peregrine's Home for Peculiar Children”
Tim Burton: “Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here