Yek Sirtaki

0

Vakit, kadim sevdalara yürek intikalidir.

Umudun aydınlığı koridorlara vuruyorsa havalandırma boşluğundan ve en çok fotoğrafçılar yaralıysa karanlık banyolardan, hüznü göğe taşımanın gebeliğinden yakınır bir ana. Hüzünler geceye babasız doğar. Ekşimiş tüm provalarda dudak payıyla var olmak zor olduğu kadar odaya sinen aromalı mum alevinin seyrinde tükenmek güçtür.

Kentin tüm mübadeleleri imzalanıyor balkon senfonilerinde ve çocuklar topaçlarıyla sürgün büyüyor.

Gramafon, daktilo, pikap ve çikolata kahve birkaç obje daha. Yad edilmenin ücra mertebelerinde kaleme doğrulan  iki çift adımın ritmine ve hatta posta pullarının veznedar soğukluğunu alt edecek mayhoşluğuna tanıktır.

Ey neşesizler, palyaçoların faili gamzelerinizdir, tutuklayınız.

Mutluluğun hüzne evrilimini bilmem nerenin, ünlü  bilim adamlarıyla alt edemediği güdüler evreninden  yaralı gelen konuklarımız ve “yahu iki çift kelamın hasreti var, çay demle de söyleşiriz” demeye kalmadan saati sakınmayan ev sahibi münasebetsizliğinde yıpranmaktır, göçü ötelemek. Lakin esareti turnalardan uzakta muhafaza ediniz. Caddeleri oda sıcaklığında sarı saman solumanın hazzını ve tütün saran bir müptelanın vanilya dokunuşuyla dirilmesini  panzehir faylarında tektonik manşetlerden sakının.

Suya öd değdi laleler, soluyun ebruliyi.

İkindiyi periyodunda zirveye ulaştırmış tüm bünyeler nezdinde günaydın vardiyalı sanat mağlupları, kadehkarlar. Sessizleşen tüm fotoğraflar, antikalaşmış yaşanmışlıklar, rujlu mektuplar, yürüyen ağlaklar, genel geliciler ve sürreal gidiciler, şiirden çok şairciler çoğu zaman ressamdan çok resimciler ve kalemden çok kağıtçılara hükmü legal kılmayan baharlar, erikleri tuza banarak martıları acıtmayın.

Latin bir ferman defnediliyor portrede.

Sokak lambaları ardından yumaklara peşkeş çekiliyor kediler ve hali hazırda pencerelerde acılarını soğuran yurdum insanları…

Eksiğiz,

Eksiliyoruz,

Çokça ve dolmazca…

Paylaş

Yazar Hakkında

1997’de Bursa’da doğdu. Şu an Bursa Teknik Üniversitesi’nde Çevre Mühendisliği bölümü öğrencisi olan Sultan, edebiyata ilkokul öğrenciliği sırasında başlayan ilgisini zamanla hemşehrisi olduğu Ahmed Arif, Sezai Karakoç, Adnan Yücel gibi ünlü şairlerden etkilenerek devam ettirdi. Yoğunlukla bireyin dışa vurduğu duygusal, sosyolojik ve gündemsel temaları eserlerinde işleyen genç yazar hayatında edebiyatın ve felsefenin önemli yeri olduğunu belirtiyor.

Cevap bırakın