Yaşama Dair

0

Şöyle bir geriye dönüp baktığımızda ne çok keşkelerimiz birikmiştir kapı arkalarında…

Keşke yapmasaydım, keşke gitseydim, keşke söyleseydim, keşke bırakmasaydım diye uzanıp giden satırlar…

Geçmişe her dönüş binlerce keşkenin kapısını aralar usulca… Keşke o an öyle davranmasaydım, şimdi böyle olmazdı dediklerimiz. Keşke kıymetini bilseydim dediğimiz sevdiklerimiz ya da sevdiğiniz birini tam kaybetmek üzereyken keşke onu üzmeseydim, keşke onunla olan her anımı iyi geçirseydim dedikleriniz. O kadar yüklüdür ki kamyonumuzun kasası, bir yandan düzeltmeye çalıştıkça bir yandan dökülürler.

Genelde keşke dediklerimiz hep insan ilişkilerinden kaynaklanan sorunlardır. Yapar sonra da yaptığımızdan pişmanlık duyarız. Ama düzeltme çabamız hiç yoktur.
Okuduğum bir yazıda  şöyle bir hikaye anlatılmaktaydı:

“Bir adam bir gün bin cinle karşılaşır. Cin adama; ‘Sana zamanı geri alma şansı veriyorum. İstediğin yaşına geri gidebilirsin; ama bu zamana kadar yaşadıklarını da unutmayacaksın. Düzeltme şansın var.” Der. Adam hemen kabul eder. Bu inanılmaz bir fırsattır. Geçmişte içine dert olmuş, değiştirmek istediği her şeyi değiştirebilecektir. Derken zaman geçer ve adam yine aynı yaşına geri döner. Daha sonra neler yapıp yapmadığına baktıklarında, adamın aynı şeyleri, aynı hatalarla tekrardan yaptığı görülür. Her şey yine aynıdır,  hiçbir şeyi değiştirememiştir.
Demek yaptıklarımız hep kendi seçimlerimiz. Kimsenin baskısı olmadan da aynı yoldan gideriz. Yani keşke dediklerimiz için o anda bilinçli bir şekilde, düşünerek karar vermeliyiz ki hayatımızda  keşke diyebileceğimiz  hiç bir şey olmasın. Çünkü geri dönüşü yoktur.

Yaptıklarımızdan biz sorumluyuz. Yaptıklarımızın sonucunda dönüp arkaya bakmamayı bilmeliyiz. Bunun için attığımız adımları iki kez düşünerek atmalı ve pişman olmamalıyız.

Paylaş

Yazar Hakkında

İstanbul Aydın Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Radyo Televizyon Programcılığı 2010 mezunu. Liseyi de meslek lisesinde Radyo Televizyon mezunu olarak tamamladı. Şuan da öğle kuşağında yayın yapan bir programda görev almaktadır. Yazmayı, okumayı, hayvanları çok sever. Hayata dair yazılar yazmak en büyük arzusudur, böyle yazılar ile insanların yüreğine dokunabilmek en büyük heyecanıdır.

Cevap bırakın