“Üstünde Ne Var?” Sergisi

0

Mehmet Sinan Kuran’ın Üstünde Ne Var? Adlı sergisi 7 Haziran 2016’da Pg Art Gallery’de açıldı. 16 Temmuz 2016 tarihine kadar görülebilecek olan Üstünde Ne Var? sergisi belleğimizin güncel envanterinde bizi yeni deneyimlere tedirgin yaklaşmaya sevk eden ağırlıkları bir kenara bırakıp, ezberimizi bozan sanatsal gerçeklikleri keşfetmeye çağırıyor.

Pg Art Gallery salonunda sergilenen Üstünde Ne Var? sergisi Pazartesi günleri hariç sabah 10.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında görülebilir.

Mehmet Sinan Kuran - Üstünde Ne Var?

Mehmet Sinan Kuran – Üstünde Ne Var?

Mehmet Sinan Kuran – Üstünde Ne Var?

Mehmet Sinan Kuran, bugün sayısı 10’u bulan ajandalarının, her gün çizim, desen ve yazı ile doldurarak hayat verdiği sayfalarında gizli kalan dünyayı, genel geçer kuralların saf dışı edildiği sonsuz bir döngünün baş rolüne koyuyor. Zihninden taşanları gündelik hayata dair imgelerle birleştirerek her şeyin mümkün olduğu yeni bir görsel evren yaratan Kuran, mekanın sınırlarını kaldırarak, tüm özgürlüğü renklere ve formlara bahşediyor. Aşina olduğumuz tüm duygu ve düşünceleri, deşifre edilmesi gereken kodlar olarak önümüze sunan Kuran, çözümleme dürtümüzü harekete geçiren ilişkiler zincirinin halkalarını ustalıkla birleştiriyor. Belirli bir kompozisyon ile sınırlandırılmamış özgür imgeler, tıpkı zihinde parlayan yaratıcı düşünceler gibi, koyu mavi, koyu yeşil, siyah gibi karanlık renkler üzerinde varlıklarını gösterme şansına erişiyor. Sanatçının bilim adamı titizliğiyle işlediği resimleri, seçtiği tekniğin ve kullandığı malzemenin zerafetini taşırken, alışıldık bir yöntem olan boya ile yaratılması imkansız sahneleri izleyicinin huzuruna çıkarıyor.

Biçimsel gelenekten bağımsız bu neşeli resimler, gerçek ile gerçeküstünün evliliğinden doğan mizahi bir yüzey süslemesi olarak algımızı canlandırıyor. Kuran’ın işlerindeki özgünlüğün sırrı, eğlenerek bir parçası olduğu yaratım serüveninin bizzat kendisini dışa vuruyor olmasında yatıyor. Bu serüvende, insana dair her bir durumun temsilini incelikle resmeden Kuran, izleyiciyi farklı ruh hallerinde başka başka ipuçları çözmeye davet ediyor. Keskin ifade gücünün olanak tanıdığı güçlü anlatımlarla izleyicinin algısını ele geçiren Kuran, geçmişe dair tüm referansların kaynağını yeniden yorumluyor. Mehmet Sinan Kuran, yeni sergisiyle, bir sanat eserine bakarken, üstümüzdeki bu yüklerden arınmanın, hafiflemiş bir zihinle işin ruhunu görebilmenin yoluna işaret ediyor.

Pg Art Gallery

Boğazkesen Cad.No.76/B Tophane, Beyoğlu / İstanbul

İletişim: 0 212 252 80 00

Paylaş

Yazar Hakkında

Önder Aydın

Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda eğitime başladı. Şu an yüksek lisans tezini hazırlamaktadır. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

Cevap bırakın