Tuzlu Fıstık Kabukları

0

Ekseriyetle uzatılmış boyun bükümlerine, bipli ifadeleri eklemek gücenmek midir nedir? Yahut suya ağlamak mı? Ya onu da geç limon kokusunun devşirildiği portakalı da sever oldum. Epi topu kısalan sigara içme yaşıyla uzayan muhitlere taşınmışım çok mu? Sonra  çözümleme oyunu oynamaya  başlarım bakarsın tül perde ardından. Çoğu erkek gibi is konsantreli gri peçeleri dört duvara indirince opaklaşan esmer kadının gün bozumunu senin de ten sıcaklığı 36.5 santigratın üzerine çıkınca anladığını sezecek kadar bilirim belki seni. Kumandayı yastık arkasına koyup bulamadığında şehre sarılıp uyuduğunu da ben bilirim, ölü balığın ve kokmayan akasyan gibi.

Kitaplığın süslüdür bir ucunda beklettiğin okuma gözlüğüyle ama açılmayan film cdleri zedeler, anlaşılır kılan ufak tefek özelliklerini,  bak işte bunu da sadece yastığın bilir. Sırt üstü denklemini kurduğun bir hayatın vardır liseden kalma cahilcen ile ” hayat >  sen, sen =0 ” bunu da mahallede meşruluğunu yitirmiş bakkal çırağı bilir. Bir elektrik dağıtım a.ş lerin fatura okuma elemanları tanımaz mahalleyi bir de sen. Yıllardır neden çayı 2 şekerli içtiğini bilmezsin ya da konuşurken camekanla flörtleştiğini bilmezden gelirsin.

İlk darbeyi ya ölen kuşunu çöpe atan annenden yemişsindir ya da seni  hiç bırakmayacağını söyleyen ilkokul arkadaşından. Evden çıktığında gazete satan iddia bayisi bilmez ki senin hangi dergiyi isteyeceğini dahası sen de onun alternatif sunacak yetkinliğini bilmezsin. Evvelden farketmemişsindir teyzelerin halk ekmek önünde ilerlettiği muhabbetin balkonlara sarkacağını hele amcalar arası hacı misi olimpiyatlarını nereden bileceksin? Bir Ahmet Kaya konserine gidememe üzüntün vardır, bir de otobüs şoförlerinin deşarj zamanlarına denk gelmene ettiğin lanetler. Sonrası, gece masaya döktüğün tuzlu fıstık kabukları.

Paylaş

Yazar Hakkında

1997’de Bursa’da doğdu. Şu an Bursa Teknik Üniversitesi’nde Çevre Mühendisliği bölümü öğrencisi olan Sultan, edebiyata ilkokul öğrenciliği sırasında başlayan ilgisini zamanla hemşehrisi olduğu Ahmed Arif, Sezai Karakoç, Adnan Yücel gibi ünlü şairlerden etkilenerek devam ettirdi. Yoğunlukla bireyin dışa vurduğu duygusal, sosyolojik ve gündemsel temaları eserlerinde işleyen genç yazar hayatında edebiyatın ve felsefenin önemli yeri olduğunu belirtiyor.

Cevap bırakın