Tik Tak Tik Tak…

0

Akşamüstü yaklaşırken o günü düşündüğünüzde, yapmadıklarından ötürü pişman olanlarınızın sayısı tahmin ediyorum ki az değildir. Ben de her akşam “Yarın böyle olmayacak” der, çoğu zaman da gündelik koşuşturmaya kapılıp kendime verdiğim sözü unuturum. Bu durum yalnızca bir modern insan problemi olmayacak ki, Behçet Necatigil 1955 yılında “Sevgilerde” şiirini yazıp, insanlığa belki de en etkileyici tavsiyeyi vermiş.

Şiiri okuyanlarınız, bilenleriniz, çok sevenleriniz, belki de Vedat Sakman ve daha birçok sanatçının bestelediği halini dinleyenleriniz vardır. Çoğunlukla duygu dünyamıza hitap eden ve bizi hislerimizden yakalayan şiir sanatı, Behçet Necatigil’in bu şiirinde okuyucuda yarattığı hüznün yanında realist yaklaşımıyla da göze çarpıyor. Sizin de aslında çoğunlukla fark edip değiştirmeye çalıştığınız bir durum, son derece yalın, akıcı ve etkileyici bir anlatımla sunuluyor; üstelik dram öğesi abartılmadan ve aynı zamanda duygudan da kaçılmadan. Bu şiirin bir kenarından, ucundan kıyısından yakalamadığı hiçbir insan olmasa gerek.

“Hayatı nasıl tanımlayabilirsiniz?” diye bir soru sorulsa, vereceğim cevap herhalde “zaman” olurdu. Bu bağlamda zamanı güzel kullanmayı, hoyratça harcamamayı hatırlatan bu şiir de, her sabah ezberimizden bize seslenmesi gereken bir eser. Pek çoğumuz zamanı etkili yönetmek, şu ana değer vermek, carpe diem, sonraya bırakmamak gibi kavramlara aşinayız, biliyoruz, kullanıyoruz, görüyoruz, duyuyoruz. Her sabah hatırlamak dileğiyle…

Behçet Necatigil - SEVGİLERDE

Behçet Necatigil – SEVGİLERDE

Behçet Necatigil – SEVGİLERDE

Sevgileri yarınlara bıraktınız

Çekingen, tutuk, saygılı.

Bütün yakınlarınız

Sizi yanlış tanıdı.

 

Bitmeyen işler yüzünden

(Siz böyle olsun istemezdiniz)

Bir bakış bile yeterken anlatmaya her şeyi

Kalbinizi dolduran duygular

Kalbinizde kaldı.

 

Siz geniş zamanlar umuyordunuz

Çirkindi dar vakitlerde bir sevgiyi söylemek.

Yılların telâşlarda bu kadar çabuk

Geçeceği aklınıza gelmezdi.

 

Gizli bahçenizde

Açan çiçekler vardı,

Gecelerde ve yalnız.

Vermeye az buldunuz

Yahut vaktiniz olmadı.

(Varlık, 423, 1 Ekim 1955)

Paylaş

Yazar Hakkında

Ezgi Taşkıran

1994 Ankara doğumlu. Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisi. Ortaokul yıllarından beri okumaktan, yazmaktan hoşlanan, sanat ve edebiyat sever.

Cevap bırakın