Rıza Oylum’dan İran’da Türk Sineması Etkinliği

0

Sinema yazarı Rıza Oylum, İran’ın Erdebil şehrinde 5 Haziran’da Türkiye’deki sinema hareketleri ve edebiyat uyarlamaları üstüne bir konferans verdi.

Yılmaz Güney’in Umut filminin de gösterildiği etkinlikte; Türkiye’de sinemanın geçirdiği evreler, edebiyat-sinema ilişkisi, Nuri Bilge Ceylan sineması, TV dizilerinin sinemaya etkileri, Yılmaz Güney’in sinema yaklaşımı ve İran sinemasının uluslararası başarıları üstünde duruldu.

Sinema yazarı Rıza Oylum.

Sinema yazarı Rıza Oylum.

Erdebil Sinematek merkezinde yapılan etkinlikte; iki ülkenin sinema çevrelerinin daha fazla etkileşim içinde olmaları için neler yapılabileceği de konuşuldu. Ayrıca Rıza Oylum’un Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri isimli kitabının Farsçaya çevrilmesine yönelik çalışmalar da başlatıldı.

Erdebil Sinematek Merkezi.

Erdebil Sinematek Merkezi.

Yılmaz Güney'in Umut filminin de gösterildiği etkinlikte; Türkiye'de sinemanın geçirdiği evreler konuşuldu.

Yılmaz Güney’in Umut filminin de gösterildiği etkinlikte; Türkiye’de sinemanın geçirdiği evreler konuşuldu.

Paylaş

Yazar Hakkında

Önder Aydın

Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda eğitime başladı. Şu an yüksek lisans tezini hazırlamaktadır. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

Cevap bırakın