RESSAM BÜYÜKELÇİ SEDEF YAVUZALP’İN ESERLERİ İSTANBULLU SANATSEVERLERLE BULUŞTU.

0

Doktor olma ötesinde  kültür sanat çalışmaları içinde de olan Dr. İlker Manavbaşı ‘nın kliğinde  16 Ağustos Çarşamba günü  özel bir törenle açılışı yapılan sergide Ressam Büyükelçi Sedef Yavuzalp, kendi tekniğiyle gerçekleştirdiği resim çalışmalarında; ülkemiz topraklarının sahip olduğu zengin tarihin yanı sıra Büyükelçi olarak görev yaptığı başta Uganda olmak üzere Doğu Afrika bölgesinin tarihi, kültürü ve mitolojisinden de ilham almaktadır. Ayrıca Ressam Yavuzalp resimlerine mozaiklerin tarihi esintisini de yansıtmaktadır.

Tarihte Mozaik Yolculuğu

Tarihte Mozaik Yolculuğu

Ressam Büyükelçi Sedef Yavuzalp’in İstanbul’daki ilk kişisel sergisinin açılışına diplomatlar  iş dünyasından ve STK’lardan sanatseverler katıldı, sergi 15 Eylül’e kadar klinikte ziyaret edilebiliyor.

Bu özel serginin teması “ TARİHTE MOZAİK YOLCULUĞU”idi. Ressam Büyükelçi Sedef Yavuzalp’in Uganda’dan Türkiye’ye gelişine denk getirilen bu özel sergi vasıtasıyla Ressam Büyükelçi Sedef Yavuzalp , Uganda hakkında bilgiler sundu.

Büyükelçi Sedef Yavuzalp’in aralarında “Kuşlar ve Çiçekler Mozaiği“,Uganda Kibuuka Mozaiği”, “ Posedion, Oceanus ve Tethys Mozaiği”nin de  yer aldığı  Fulya Terrace Dr. İlker Manavbaşı klinikte eserleri sergileniyor.

Kuşlar Ve Çiçekler Mozaik

Kuşlar Ve Çiçekler Mozaik

Önceki yıllarda Ankara’da Ankara’da KEV Eğitim Kültür Vakfı ‘nın ev sahipliğinde de sergi açan Ressam Büyükelçi Sedef Yavuzalp’in aynı dönemde T.C Dış İşleri Bakanlığında da sergisi açılmıştır.Özellikle yurt dışında görevdeyken resmi ilişkiler kültür sanat faaliyetleriyle desteklenirse o ülkedeki geniş gruplara ulaşmak daha rahat oluyor diyen Ressam Yavuzalp
“Ben de bizzat resim  yapmaya karar verdim ve böylece resmi görevimi daha iyi ve ülkeme faydalı hale getirmeye gayret ediyorum. Ayrıca, görev yaptığım ülkelerde Türk kültürüne sanatçılarına ait çalışmalara da destek veriyorum dedi”

DR İlker Manavbaşı & Eşi İpek Manavbaşı - Kampala Büyükelçi Sedef Yavuza...

DR İlker Manavbaşı & Eşi İpek Manavbaşı – Kampala Büyükelçi Sedef Yavuzalp…

Kampala Büyükelçi - RESSAM Sedef Yavuzalp

Kampala Büyükelçi – RESSAM Sedef Yavuzalp

ÖZGEÇMİŞ

T.C. Kampala Büyükelçisi Sedef Yavuzalp

Amman doğumlu Sedef Yavuzalp, T.E.D. Ankara Kolejinin ardından üniversite eğitimini Paris Amerikan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde, yüksek lisans eğitimini Brüksel Hür Üniversitesinde (ULB) Türkiye-Batı Avrupa Birliği İlişkileri üzerine tamamlamıştır. Şimdiye kadar Belçika’daki Brüksel Büyükelçiliği, Kazakistan’daki Almati Büyükelçiliği, Danimarka’daki Kopenhag Büyükelçiliği’nde çeşitli görevlerde bulunmuştur. 2010-11 yıllarında Afrika Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, 2011-13 yıllarında Doğu Afrika Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 2013 yılında Kampala Büyükelçisi olarak görevine başlamıştır ve Burundi’ye de akreditedir. Sedef Yavuzalp, yoğun iş temposuna rağmen resme olan aşkını 2012 yılından beri her fırsat bulduğunda fırçasına yansıtmıştır. Yavuzalp, ülkemiz topraklarının sahip olduğu zengin tarih mirasının yanı sıra başta Büyükelçi olarak görev yaptığı Uganda olmak üzere Doğu Afrika bölgesinin tarihi, kültürü ve mitolojisinden ilham almıştır. Yavuzalp, resimlerine mozaiklerin tarihi esintisini de yansıtmaktadır. Çok iyi derecede İngilizce, Fransızca bilen Yavuzalp, evli ve iki çocuk sahibidir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Önder Aydın

Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda eğitime başladı. Şu an yüksek lisans tezini hazırlamaktadır. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

Cevap bırakın