Milletimin İngilizce Korkusu…

0

Dil, hayatın her köşesindedir. İster sanatçı olun, ister iş adamı, öğrenci, gazeteci, mühendis, doktor, sosyolog, psikolog, öğretmen, ya da tüccar. Mesleğiniz ne olursa olsun, dil, bir başka değerlidir hayatınız için. Peki, millet olarak bunun ne kadar farkındayız?

Sadece İngilizce değil genel olarak yabancı dile karşı milletimizde bir korku var. Bu korkuyu bir şekilde bitirmek gerek.

Dile karşı olan korkumuzun en büyük sebeplerinden biri, dil eğitimini Avrupalılar ‘kendini geliştirmek’ olarak nitelerken, biz ‘ders geçme’ olarak anlıyoruz. Okulda puan almaya yarayan bir ders türüdür bizde, İngilizce. Hal böyle olunca, küçük yaşta başlıyor korkular, dil öğrenmeye karşı… ‘Ya kalırsam?’ diye bir korku.. Yahu, 45 ile geçsen ne olacak? 100 almadıktan sonra? Ya da mesele 100 almak mıdır? Not sistemi ile değil, kur sistemi ile eğitime geçildiği zaman, İngilizce ve diğer yabancı diller için bir adım atılmış olacaktır, kanaatindeyim.

Diğer bir husus ise, eğitim sisteminin kendisi. Ne yazıktır ki, bunu kimse inkar edemez. Keşke biri çıksa da, yanlış biliyorsun dese… Lakin, yazık ki, Türkiye’de Amerikan, Alman ve Fransız okulları haricinde İngilizceyi hakkıyla öğretebilen kaç okul var? Duyuyoruz ki sadece İngilizce eğitim veren okullar ve üniversiteler açılmaya başlamış. Öyle umut verici projeler ki. Ancak eğitim sistemi yine de istenildiği noktadan çok uzakta.

Küçük yaşlarda yurt dışında yaşamaya başladıktan sonra birkaç seneliğine Türkiye’ye gitmiştim. Okuldaki öğretmenlerim, İngilizce kitap okuduğum zaman, ‘ne gerek var öyle şeylere’ diye bakıyorlardı. Bunu sıkça yüzüme söylerlerdi de. Tabi ki İngilizce gelişirken Türkçe’yi ihmal etmemek gerek. Anadil, her zaman değerdir. Unutmamak gerek. Ancak yabancı dilden de korkmamalıyız.

Neden İngilizce Öğreneyim Ki?

Yabancı dil, her zaman farklı bir artıdır. Yabancı şirketlerle çalışmıyor dahi olsanız, ya ileride başka fırsat çıkarsa? Ya da yabancılarla irtibat kurmanız gerekse? Ya da dil, size bir fırsat oluştursa? Sırf yabancı dil bildiğiniz için çalışabileceğiniz işler olduğunu biliyor muydunuz? Mesela, İngilizce ve Almanca biliyorsunuz. Üniversite’den mezun oldunuz ancak tecrübeniz yok. Sırf dilinizden dolayı, birçok şirket sizinle çalışmak isteyecektir. Yurt dışına çıktığınızda, diyelim ki İspanya’da çalışacaksınız. İngilizce bildiğiniz için çok daha rahat dili kavrayabileceğinizi biliyor musunuz? Ya da yurt dışında yaşamak, neden olmasın ki? Ve ya, Türkiye’de yabancılarla ilişkili bir şirkette? Uluslar arası ofislerinde mesela, şirketlerin? Hadi o da olmadı, yurt dışı gezilerinizde sorun yaşamamak için mesela?

Daha yüzlerce sebep sayabilirim, dil öğrenmenin artıları konulu… Hiç eksisi, dezavantajı olmayan bir konu.. Sizce de öyle değil mi?

Paylaş

Yazar Hakkında

Said Murat

Türkiye doğumlu. Bebek yaştayken ailecek Rusya’ya gitti. Sonrasında kısa bir süreliğine Türkiye’ye döndü. Üniversite tahsili için Polonya’nın Başkenti Varşova’ya gitme kararı aldı. Varşova’da yaşarken Avrupa’nın çok büyük bir kısmını karayolu ile keşfetti. Daha sonra, Yüksek Lisans eğitimi için Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti ve 2 seneye yakın bir süre New York’da bulundu. Sonrasında ise Brezilya macerası başladı. Hem çalıştığı hem de Portekizce öğrendiği Brezilya’da 1 yıl kaldıktan sonra, Varşova’ya geri döndü. İngilizce, Lehçe, Portekizce ve belli bir seviye Rusça bilen Murat, mesleğinin (Bilgisayar Mühendisi) yanı sıra, birçok teknoloji ve gezi siteleri, internet gazetesi, ve teknoloji dergilerinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Aynı zamanda Polonyadan.Com’un Kurucu Yöneticisi’dir.

Cevap bırakın