Matthew Bellamy – Muse

0

İngiltere’nin Devon kasabasında kurulan, dünyaca ünlü rock grubu Muse’un solisti, gitaristi ve piyanisti Matthew Bellamy 9 Haziran 1978’de Cambridge kentinde dünyaya geldi. Babası George Bellamy zamanın ünlü gruplarından The Tornados’da ritim gitaristiydi. Matthew Bellamy, babası sayesinde küçük yaşta müzikle tanışmış ve müziğe ilgi duymaya başlamıştı. Matthew Bellamy’nin annesi Marilyn, Belfast doğumluydu ve genç yaşta İngiltere’ye göç etmişti. Matthew Bellamy’nin annesi Marilyn medyumluğa ilgi duyuyor bu yolda adımlar atıyordu. Matthew Bellamy kendisinden 5 yaş büyük bir abiye sahip. Matthew Bellamy’nin abisi Paul 13 yaşındayken anneleri Marilyn ile babaları George Bellamy ayrılmaya karar verdiler.

Matthew Bellamy, rock grubu Muse’un solisti, gitaristi ve piyanistidir.

Matthew Bellamy, rock grubu Muse’un solisti, gitaristi ve piyanistidir.

Matthew annesi ile babasının ayrıldığı yıllarda Exeter College öğrencisiydi. Matthew Bellamy 10 yaşında piyano çalmayı öğrendi. O yıllarda okul gruplarında boy göstermeye başlamıştı bile. Grup arkadaşları Chris Wolstenholme ve Dominic Howard ile bu okulda tanıştı. Matthew Bellamy bu tanışmayı bir röportajında şöyle anlattı:

Matthew Bellamy ve Muse

Matthew Bellamy ve Muse

“12-13 yaşlarındaydık. Ben önce Chris’le tanıştım. Okulda çok sayıda grup vardı… Ben de bu gruplardan birinde piyano çalıyordum, Chris başka bir gruptaydı ama tanışıyorduk. Dominic popüler bir gruptaydı, herkes o grupta olmak isterdi. İşte bu yüzden gitar çalmaya başladım… Daha sonra gruplarına yeni bir gitarist gerektiğinde şansımı denemek istedim ve Dominic’le arkadaşlık kurduk. Sonraki iki yıl bir sürü sorun yaşadık, gruba yeni üyeler geliyor ve kısa süre sonra gidiyorlardı. Sadece Dominic ve ben sabittik… O sıralarda beste yapmaya başladım. Fakat bir basçıya ihtiyacımız vardı. Dediğim gibi Chris’i tanıyordum ama o zamanlar Chris davul çalıyordu. Onun yetenekli ve ciddi bir adam olduğunu düşünüyordum, bu yüzden ona bas çalmasını teklif ettim, o da kabul etti. Hiç şüphesiz biz eğlence olsun diye müzik yapıyorduk. 18-19 yaşlarına geldiğimizde iş ciddileşti. O zaman üniversiteye gidecek miydik gitmeyecek miydik, karar vermek zorundaydık. Biz artık okulla ilgilenmediğimizi anladık; istediğimiz şey gruba devam etmekti; para kazanmak için ufak tefek işlerde çalışmayı göze almıştık. Bu kararı almak çok kolay olmadı ama şimdi düşünüyorum da, her halükarda okuldan zaten nefret ediyordum.”

Muse'un ilk adı Gothic Plague idi.

Muse’un ilk adı Gothic Plague idi.

Grup ilk adı olan Gothic Plague ile ilk kayıtlarını aldı ve 90’larda ünlü şarkıların coverlarını yapmaya başladı. Başarı yakalayamayınca grubun ismini Fixed Peralty ardından Rocket Baby Dools ve en sonunda Muse adına çevirdiler.

Muse grubunun ilk albümü Mucle Museum'dur.

Muse grubunun ilk albümü Mucle Museum’dur.

Grubun adı Muse olduktan sonra kendilerini cover yapmak yerine yeni şarkılar yazmaya ve canlı performanslar vermeye yoğunlaştırdılar. İlk albümleri Mucle Museum ile başarı yakalayan grup sonra ki albümlerinde bu başarıyı katladı ve dünyaca tanınan bir grup haline geldi. Dünyada birçok farklı yerinde konser vermeye özen gösteren Matthew Bellamy ve grubu Muse temmuz ayında İstanbul’a gelerek konser vermeyi amaçlıyor.

Muse’un İtalya Konseri’ni buradan izleyebilirsiniz.

Paylaş

Yazar Hakkında

Onat Uralortaç

Hayata 1997 yılında İstanbul’da gözlerini açtı. Eğitim hayatına Beşiktaş ve Kağıthane’de devam etti. Şuan da Bahçeşehir Üniversitesi’nde burslu bir şekilde Sinema Televizyon bölümünü okuyor. Küçüklüğünden bu yana kalemi, kamerayı ve bas gitarı elinden düşürmedi. Yazmaya 9 yaşında başladı. İlkokulda birçok video çekti ve kurgu yapmayı öğrendi. Bas gitarı ile 16 yaşında tanıştı ve grubu ile 6 kere sahneye çıktı. Grubu ile iki kere müzik yarışmasında boy gösterdi. Sinema dünyasını ve müzik dünyasını yakından takip ediyor. Hayal gücü, çalışkanlığı, neşesi ve hırsı ile hayat yolunda devam etmekte.

Cevap bırakın