Mahmelbaf’ın Neferi: Bahman Ghobadi

0

Mikrofondan kadraja uzanan serüveninde figüranı da başrolü de halk olan ve onlardan kendilerini oynamasını isteyen Ghobadi, konusu dram olduğu halde dramatize edilmeyen kimlikleri, dönemin gerçeklikleriyle beyaz perdeye taşımıştır. Yönetmenin uzun ve kısa metrajlı birçok yapımında reel özlülüğün iletimi görülmektedir. Sosyolojik konuları olan filmlerin bireysel kulvarlarda zihne yansıması bir haylice başarılıdır.

Sarhoş Atlar Zamanı (Time For Drunken Horses) birçok kısa filminden sonra ilk uzun metrajlı filmidir. Sorumluluğun  ataerkil geleneğince devrolmasını, babasını kaybeden çocuk üzerinden anlattığı bu filmde zor coğrafyalarda yaşam mücadelesi veren Kürt aileyi konu almıştır.

Daha önceden Tanrılarla Konuşmalar’da  beraber çalıştığı Yılmaz Erdoğan ile Gergedanlar Mevsimi filmini Türkiye’de çekeceğini İşçi Filmleri Festivali’nde dile getiren Bahman Ghobadi bu filmde , mahkum şair Sahel Ferzan’ın hayatını ele almıştır.

Masumiyeti, Kaplumbağalarda Uçar (Turtles Can Fly) filminde  katliamda tecavüze uğrayan 14 yaşındaki Agrin ve geleceğe dair rüyalar gören abisi Hengov ile hatırlatan yönetmen, savaşta kollarını kaybeden Hengov’a arkadaşının Saddam heykelinden kopan kolu alarak   “Sana Saddam’ın kolunu getirdim.” demesiyle tamamen nakşetmiştir. Filmini, diktatör ve faşistlerin politikalarına kurban edilen tüm masum dünya çocuklarına ithaf etmiştir.

Paylaş

Yazar Hakkında

1997’de Bursa’da doğdu. Şu an Bursa Teknik Üniversitesi’nde Çevre Mühendisliği bölümü öğrencisi olan Sultan, edebiyata ilkokul öğrenciliği sırasında başlayan ilgisini zamanla hemşehrisi olduğu Ahmed Arif, Sezai Karakoç, Adnan Yücel gibi ünlü şairlerden etkilenerek devam ettirdi. Yoğunlukla bireyin dışa vurduğu duygusal, sosyolojik ve gündemsel temaları eserlerinde işleyen genç yazar hayatında edebiyatın ve felsefenin önemli yeri olduğunu belirtiyor.

Cevap bırakın