İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Cuma Akşamı Gitar Ziyafeti Sunacak

0

İDSO, İstanbul Uluslararası Gitar Festivali konserinde dünyaca ünlü gitar sanatçıları Aniello Desidero ve Marcin Dylla’a eşlik edecek.

İDSO DenizBankİstanbul Uluslararası Gitar Festivali Konseri” 28 Nisan Cuma günü saat 20.00’de Caddebostan Kültür Merkezi (CKM)’de gerçekleştirilecek.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Uluslararası Gitar Festivali Konseri’nde Şef Naci Özgüç yönetiminde klasik gitar sanatçıları Aniello Desidero ve Marcin Dylla’a eşlik edecek. Konserde,  Joaquin Rodrigo’nun “Fantasia Para Un Gentilhombre”, Manuel Maria Ponce’nin  “Gitar Konçertosu” ve Igor Stravinsky’nin “ Pulcinella Orkestra Süiti” eserleri icra edilecek.

İDSO Müdürü Sezai Kocabıyık; “Bu haftaki konserimizde dünyaca ünlü iki gitar ustasına eşlik edeceğiz. Dünyanın en prestijli uluslararası yarışmalarında 19 birincilik ödülü alan Marcin Dylla ve

yine 18 birincilik ödülüne sahip Aniello Desidero ile müzikseverlere muhteşem bir akşam yaşatacağımıza inanıyoruz. Şefimiz Naci Özgüç yönetiminde vereceğimiz konsere tüm sanatseverleri bekliyoruz” diyor.

Program

  • Joaquin Rodrigo :  “Fantasia Para Un Gentilhombre”
  • Manuel Maria Ponce :  “Gitar Konçertosu”
  • Igor Stravinsky :  “Pulcinella Orkestra Süiti”

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası “28 Nisan Cuma Konseri” Şef Ve Solistlerini Tanıyalım…

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Uluslararası Gitar Festivali Konseri’nde Şef Naci Özgüç yönetiminde olacak.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Uluslararası Gitar Festivali Konseri’nde Şef Naci Özgüç yönetiminde olacak.

NACİ ÖZGÜÇ (ŞEF)

İlk şeflik çalışmalarını Ankara’ da Rengim Gökmen ile yaptı. Ankara Devlet Konservatuvarının Piyano ve Kompozisyon bölümlerini bitirdikten sonra, Orkestra ve Opera Şefliği eğitimi almak üzere Birleşik Amerika’ ya Indiana Üniversitesi’ne gitti. Amerika’ da ayrıca Opera Rejisi üzerine bir yıl çalıştı ve iki yıl da Oda Operası Müzik Direktörlüğü görevinde bulundu. Bu arada ünlü soprano Virginia Zeani’ nin sınıfında korrepetitör olarak çalıştı. 1990 Yılında mezun oldu ve Ankara’ ya dönerek Devlet Operasındaki şeflik kariyerine başladı.1993 Yılında TOBAV tarafından Çaykovski’ nin “Uyuyan Güzel” balesi ile “Yılın En Başarılı Orkestra Şefi” ödülüne layık görülmüştür.. 1998 Yazında, Hollanda’ da “Kirill Kondrashin” yarışmasına 175 kişinin içinden ilk 18 kişiye seçilmiş ve finallere davet edilmiştir. Özgüç’ ün gerçekleştirdiği dünya prömiyerleri arasında önemli yer tutan diğer bir eser de Sabri Tuluğ Tırpan’ ın 2007 Mevlana yılı nedeniyle bestelediği  “MEVLANA – SİMYACI” adlı senfonik şiirdir. Özgüç bu eserin ilk seslendirilişini 29 Mart 2007’ de Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’ nın eşliğiyle, Antalya Devlet Opera ve Balesi Korosu, Ziya Azazi, Sabri Tuluğ Tırpan ve Sertab Erener’ in katkılarıyla gerçekleştirmiştir. 2014 Yılında LIONS  Konfederasyonu tarafından Yılın En Başarılı Orkestra Şefi ödülüne layık görülmüştür.2007 – 2009 Yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi, ,2009 – 2012 yılları arasında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, 2013 – 2015 yılları arasında da İstanbul Devlet Opera ve Balesi birinci şefliği ve Genel Müzik Direktörlüğü  görevlerinde bulunan Özgüç, 2015 Yılının başından itibaren Ankara Devlet Opera ve Balesi’ nde Orkestra Şefliği görevine geri dönmüştür.

ANIELLO DESIDERIO / GİTAR  ( SOLİST )

“Aniello ve enstrümanı için imkansız diye bir şey yok.“

Desiderio, gitar çalmaya çok küçük yaşta başladı. B. B. D’Amario ve Stefano Aruta ile çalıştıktan sonra Leo Brouwer’in müzik yorumlama derslerine katıldı, 1992’de Alessandria’daki Müzik Konservatuarı’ndan onur derecesiyle mezun oldu. Sekiz yaşında verdiği ilk konseriyle öyle dikkat çekti ki, eleştirmenler tarafından “dahi çocuk”, “mucize çocuk”, “Gitarın Orfeus’u”, “Yüzyılın Gitaristi”, “Fenomen” şeklinde anılmaya başlandı. Uluslararası yarışmalarda kazandığı 18 ödülden birkaçı, Küba Havana’daki Uluslararası Gitar Yarışması’nda birincilik ve Güney Amerika müziğini en iyi yorumlayan sanatçı özel ödülü, İtalya’da “Yılın Napolitanı” Ödülü (1988), İspanya’daki Uluslararası Francisco Tarrega’da birincilik ödülü ve Tarrega müziğini en iyi yorumlayan müzisyen özel ödülü, İspanya Madrid’de Uluslararası Guerrero Yarışması’nda birincilik ödülüdür. Frame, Waku Music, Koch-Universal etiketli kayıtları olan Desiderio, 2006’dan beri kendi şirketi olan Adoro Records için kayıt yapmaktadır. 2009’da Aniello Desiderio’nun “Quartetto Furioso”su adlı son projesinde Gennaro Desiderio (keman), Gaetano Desiderio (piyano) ve Salvatore Minale (perküsyon) ile birlikte kaydettiği “Vivaldi 4 & 4 Piazolla Seasons” CD’si Alman Termidor etiketiyle çıkmıştır. Sanatçı, 2010’da klasik gitarın efsane isimlerinden Angel Romero ile Rodrigo’nun Madrigal Konçertosu’nu seslendirdi. John McLaughlin “Thieves and Poets” Konçertosu’nun Avrupa prömiyeri için Desiderio’yu seçti. Aniello Desiderio, halen İtalya Cosenza’daki Müzik Üniversitesi profesörüdür. 2010 yılından bu yana Salzburg’da Mozarteum Akademisi’nde ustalık sınıfları vermektedir.

İDSO, İstanbul Uluslararası Gitar Festivali konserinde dünyaca ünlü gitar sanatçıları Aniello Desidero ve Marcin Dylla’a eşlik edecek.

İDSO, İstanbul Uluslararası Gitar Festivali konserinde dünyaca ünlü gitar sanatçıları Aniello Desidero ve Marcin Dylla’a eşlik edecek.

MARCIN DYLLA  / GİTAR  ( SOLİST )

Marcin Dylla 1976 yılında Chorzow/Polonya’da doğmuştur. Bir çok müzik eleştirmeni,  müzik uzmanı ve müzikseveri, onun, elit bir klasik gitarist olduğu konusunda hemfikirdir. 1996-2007 yılları arasında, dünyanın en prestijli uluslararası yarışmalarında aldığı 19 birincilik ödülü, hem bu görüşü doğrulamakta hem de onu diğer gitaristler arasında farklı kılmaktadır. Yarışmalar konusunda kazandığı son zaferi, Los Angeles’te, 2007 yılında yapılan ve dünyanın en önemli gitar yarışması olarak bilinen “Guitar Foundation of America Competition” da aldığı altın madalyadır. Bu yarışmanın verdiği imkanla,2008-2009 sezonunda, Kuzey Amerika, Meksika ve Kanada’da, 50 şehirde düzenlenen konserlerde yer almıştır.Canlı olarak kaydedilen konser DVD’si “Wawel Royal Castle at Dusk” ile, 2010 yılı Fryderyk ödüllerinde (Amerikan Grammy ödülü eşdeğeri) yılın en iyi Klasik Müzik Albümü’ne aday gösterilmiştir. 2011/2012 sezonunda ilk olarak yer aldığı, Varşova Filarmoni Orkestrası’nın programında iki önemli gitar konçertosunu (Ponce, Concierto del Sur  ve Rodrigo Concierto de Aranjuez) seslendirmiştir. Resitaller verdiği ülkeler arasında, Polonya, Almanya, Avusturya, Rusya, İngiltere, Yunanistan, Portekiz, Norveç, Türkiye, İspanya, İtalya, Hollanda, İskoçya, Slovenya, İsviçre ve Meksika’nın bir çok şehri yer almaktadır. Konzert Haus, Musikverein ve Palais Lobkovitz –Viyana/Avusturya, Auditorio Conde Dugue-Madrid/İspanya, St.Petersburg Philharmonic Hall/Rusya Federasyonu, Kleinhans Music Hall Buffalo/ABD, Villa Hügel-Essen/Almanya ve Palazzina Liberty-Milano/İtalya gibi seçkin konser salonlarında sahneye çıkmıştır. Halen, Krakow ve Katowice Müzik Akademisi’nde Profesör olarak eğitim vermektedir.Paylaş

Yazar Hakkında

Önder Aydın

Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda eğitime başladı. Şu an yüksek lisans tezini hazırlamaktadır. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

Cevap bırakın