Is He Innocent ?

0

90’ların bestselleri John Grisham’ın A Time To Kill romanının sinema uyarlaması olan filmin ana teması, Amerika’nın güneyindeki sefil eyaletlerinden Missisipi’de yaşayan iki ayyaşın on yaşındaki siyahi kız çocuğuna tecavüz etmesi, babası Samuel Lee Jackson’ın canlandırdığı fabrika işçisi Carl Lee Hailey’in, cezalarını yargı organlarına bırakmadan kendisi kesmesi ve sonuç olarak kanlı ırk çatışmalarının tekrar baş göstermesidir. Film adalet herkes içindir, rengi yoktur mesajının yanında  Carl Lee masum mu ? Ceza almalı mı ? Sorusuyla izleyiciyi baş başa bırakıyor.Yargının akla mı, yoksa vicdana mı dayandırılması gerektiği üzerine de düşünmeye sevkediyor. Amerika için zamanın utanç kaynaklarından Ku Klux Klan’ı tekrar işe koyulup, Matthew McConaughey in canlandırdığı siyahi davalının idealist beyaz avukatı Jake’i davadan vazgeçirme çabaları filme aksiyon katmış, sıkıcı bir hukuk filmi olmasının önüne geçmiştir.

Is He Innocent ?

Is He Innocent ?

Göz alıcı kadro beklentiyi yüksek tutmanıza sebep oluyor. Bu kadro daha farklı bir filmde bir araya gelse nasıl olurdu diye düşünmekten alıkoyamıyorsunuz kendinizi. Kevin Spacey nin canlandırdığı hırslı medyatik savcı Buckley, Carl Lee’nin ceza alması için elinden geleni yapıyor. Spacey’in oyunculuğu ise McConaughey in gerisinde kalmış gibi görünüyor. Jake’ in parlak hukuk öğrencisi asistanı Sandro Bullock’un canlandırdığı Ellen, kadroyu zenginleştirmek için düşünülmüş gibi, oyunculuğuna diyecek bir şey yok tabi.

Jüriye karşı verilen son savunmanın, açık ara sinema tarihinde görülen en etkileyici mahkeme sahnelerinden biri olduğu söylenebilir.Jüriye adeta olay anını yaşatan Jake, filmin özeti niteliğindeki son noktayı, ‘’şimdi o kızın beyaz olduğunu’’ düşünün diyerek koyuyor. M.McConaughey’ nin oyunculuk dersi verdiği bu sahne, kısa sürede Hollywood’un  zirvesindekiler listesine adını yazdıracağı sinyalini veriyor.

Vizyon Tarihi:6 Aralık 1996

Yapımı:1996 - ABD

Tür:Dram ,  Gerilim ,  Suç

Süre:149 Dak.

Yönetmen:Joel Schumacher

Oyuncular:Sandra Bullock ,  Samuel L. Jackson ,  Kevin Spacey ,

Matthew McConaughey , Kiefer Sutherland

Senaryo:Akiva Goldsman

Yapımcı:John Grisham ,  Arnon Milchan

Paylaş

Yazar Hakkında

Aliçağrı Aydın

Cevap bırakın