İngilizce Öğrenmenin Yeni Tanımı

0

Yeni bir dil öğrenmek, yeni bir kültürle tanışmak; hayata yeni bir pencereden bakmak, kendine yatırım yapmak demek. Yeni bir teknoloji ile bilgi birikiminin aktarıldığı, çalışma alanlarının şekillendiği ve sosyal iletişimin güçlendirildiği bir sistemde: Konuşarak Öğren yöntemi. Bu eğitim sistemi sizleri, hayatın renkleriyle hem eğlenip hem öğrenmeye davet ediyor. Düzgün bir diksiyona sahip olmak için telaffuzumuza dikkat etmenin yanı sıra, bir konuşmada doğru kelimeleri seçip, iyi ifade etmemiz gerekir ve bütün bunlar hitap yeteneği gerektirir. Bunun anlamı da şunlarla özetlenebilir: canlılık ve vurguya özen gösterip, doğal bir anlatımı ses ve nefesimizle desteklemek. Konuşurken dinleyenleri de göz önünde bulundurursak, tercih edilen bir formatta, inandırıcılığımızı yitirmeden belirli konulara açıklık getirebiliriz. Mesela nefes aldığımızı karnımızın hareketinde hissederken, diyaframı doğru kullandığımızı ve sesimizin gür çıktığını görürüz. Bütün bu kurallara dikkat ederek profesyonel bir kadro ile hazırlanan programda, kelimelerin yazılışına, anlamlarına ve sahnelenişine yakınlaşacaksınız.

Ekonomik gücün artması ve toplumsal bilinçlenme bazı çelişkileri de beraberinde getirecektir çünkü insan zihni çelişkilere yatkındır. Hayatın pek çok alanında artık İngilizce aranıyor. Turizm sektöründe misafirlerle, pazarlama ve tanıtım amaçlı olarak yurtdışından ortaklarla, okullarda yabancı öğretmenlerle iletişimimizde ya da bir kafeye gelen turistlere servis yaparken, ortak bir dilden faydalanmak isteriz. İşte tam da bu gibi nedenlerle imkânlarımızı zorlarken, konuşma dilimize hayal kırıklıkları ve noksanlıklarımızı yansıtmak istemeyiz. Hani hep duyarız ya, derdini anlatacak kadar bildiği bir dil, diye. İngilizce öğrendikten sonra İngilizce dizileri de çok rahat seyredebileceksiniz. Akılda kalıcı ve samimi bir dille hazırlanmış programla kelime haznenizi geliştirmek için internet sitesini ziyaret edebilir ve öğrenciler arasında yerinizi alabilirsiniz. Bunun önemini anlamayı zamana bıraktığınızda göreceksiniz ki öğrenmenin sonu yok ama kolayca öğrenmenin belirli yöntemleri var. İhtiyaçlarınız için doğru kapıları çalmanın ilk adımını atarken, dünyada en yaygın kullanıma sahip bir dil olan İngilizceyi öğrenmek için, sisteme kaliteli bir noktadan adım atmış olacaksınız.

Teorik bilgileri pekiştirmek için olsun, gelecekteki kullanım alanlarını geliştirmek için olsun, konuşmaya kulak vermek iyi bir fikir olacaktır. Günlerce bir takım sebzelerin isimlerini okuyup markete gittiğinizi düşünün, kasadaki bayan size soruyor: patlıcanı nasıl pişireceksiniz? Bir daha patlıcan kelimesini aklınıza getirmek istediğinizde, sayfalarca kağıt yerine bu anı canlansa nasıl olurdu? Belki bu da değil çünkü patlıcanı evde pişirdiğinizde bile, konu aslında biraz da karnıyarık. Peki, şimdi de bütün bunları görsel olarak izlediğinizi ve bu dili iyi konuşan kişilerin tecrübelerini size aktardığını düşünseniz, fark ne olurdu? Konsantrasyonunuzu bilinçli olarak yönlendirmenin olumlu sonuçları daima daha akılda kalıcıdır.

Paylaş

Yazar Hakkında

Cevap bırakın