İllinois’te En İyi 10 Büyücülük Hikâyesi

0

Çok sayıda tarihçi ‘Geçmişin Batıl İnançları’ gibi büyücülük hikâyelerini görmezden gelmeye çalıştı halbuki bu hikâyeler tarih boyunca Piraire eyaletinde ilk Fransız yerleşimciler tarafından anlatılmaktaydı. Mysterious Heartland’de bu ay, Illinois bölgesindeki bazı heyecan verici ve karanlık hikâyeleri, gazete arşivlerinden ve tozlu kitaplardan sizler için taradık. Bakalım sizi en çok hangi hikâye etkileyecek.

St. Omer “Cadının Mezarı”

St. Omer “Cadının Mezarı”

10. St. Omer “Cadının Mezarı”
Ashmore, II.

St. Omer Mezarlığı sıra dışı bir aile anıtına ev sahipliği yapıyor, söylentilere göre bu anıt ölülerin yakıldığı odun yığını üzerinde kristal bir top gibi görünmektedir. Yerel bilgiye göre bu büyük ve ağır bir taşın altında gömülü dört kişiden biri, Caroline Barnes, büyü yaptığı için idam edilmiştir. Anıtının fotoğrafının hiç çekilemediği ve anıtın aysız gecelerde parladığı söylenmektedir. Efsaneye yönelik tek kanıt: Mezartaşının tasarımının etkileyici olması, hikâyeden her bahsedilişte, aşırı dikkat çekici biçimde yerli vatandaşların sinirlenmeleri ve Caroline’ın granite yontulmuş akıl almaz ölüm tarihinin 31 Şubat olmasıdır. Çoğu mezar taşı doğu-batı yönündeyken, bu anıt kuzey-güney yönünde bulunmaktadır. Caroline Barnes’ın büyücülükle suçlanma fikrini destekleyen hiçbir tarihsel ya da belgesel bir kanıt yoktur.

Chesterville Cadısı

Chesterville Cadısı

9. Chesterville Cadısı
Chestville, II.

Chesterville, Rockome bahçelerinden birkaç kilometre uzaklıkta bulunan bir düzineden az evden oluşan küçük bir Amish ve Mennonit topluluğudur. Chesterville Mezarlığı’nın düzgünce sürülmüş topraklarında, nehri mezarlıktan ayıran ormanın kenarında eski bir meşe ağacı durmaktadır. Bu ağaçla ilgili tuhaf olan şey; etrafının demir çitlerle kaplı olması ve işaretli eski bir taşta isminin belirtilmemesidir. Troy Taylor’a göre bu taş, 1900’lü yılların başında yerli Amish kilise büyüklerinin muhafazakâr görüşlerine karşı çıktıktan sonra büyücülükle suçlanıp ardından ölü bulunan bir kadının mezarıdır. Kasaba halkı onun ruhunu içeride tutmak ve intikam almasını engellemek için mezarının üzerine bir ağaç dikti. Ruhun bu bölgede zaman zaman gezindiği görülmektedir.

Tobby Allen’a Yapılan İşkence

Tobby Allen’a Yapılan İşkence

8. Tobby Allen’a Yapılan İşkence
Joliet, Şikago, II.

Chicago Daily Tribune gazetesi, 1879 yılında Illinois eyaletinde tutulan bir cadının kendisine işkence yaptığını ileri süren Tobby Allen adlı bir adam hakkında bir dizi makale yayınladı. Bu olay, Tobby’nin Şikago Belediye meclis üyesine gönderdiği bir mektupla başladı. Tobby, kendisini Joliet Cezaevine hapsettikleri sırada, mektubunda; Illinois eyaletinin mahkumların temiz yatak örtüleri üzerinde mahkumlara büyücülük uygulaması yapan Johnson adında bir adamı kiraladığını açıklamıştı. Bu açıklama yerine, Bay Johnson birkaç mahkûmun ölümüne sebebiyet vermiş, Tobby’i kendi parmaklarından birini kesmeye zorlamış ve Tobby’nin kulağına parmağını hareket ettiremeyeceğini fısıldamıştı. Tobby, meseleye bir göz atması ve acısını dindirmek için Belediye meclis üyesine başvurdu, ancak hiçbir kamusal alanda eylem gerçekleştirilemedi.

Elizabeth Friend’e Atılan Esrarengiz Mermi

Elizabeth Friend’e Atılan Esrarengiz Mermi

7. Elizabeth Friend’e Atılan Esrarengiz Mermi
McDonough County, II.

Güneybatı McDonough County bölgesindeki Hagwallow Şubesinin dolambaçlı kıyılarına yakın bir çiftlikte, James Spiva adında bir adam gün boyunca kendisini yorgun hissediyor, geceleyinse yatağında dönüp duruyordu. Uğursuzluk başına dert olmuştu. Önce inekleri kötü süt verdi, sonra en sevdiği köpeği öldü ve en sonunda da öküzleri ortadan kayboldu. Kardeşi William aile hekimiydi, James’e büyü yapıldığını öne sürdü. Onlar ateşli tifo hastası olan Elizabeth Friend’ten şüpheleniyorlardı. James, onun bir resmini çizdi, resmi bir ağaca çiviledi ve gümüş bir kurşunla resme ateş etti. Aynı dakikalarda, Elizabeth hastalığa yenik düştü. James açıkça bu “Cadı”nın kendisini kurtardığını iddia etmiş daha sonra yargılanarak Elizabeth’in ölümünden suçlu bulundu. Neyse ki James’in şansı şüpheci bir avukat sayesinde yaver gitti ve idam cezası gerçekleştirilirken avukat, James’in serbest kalması için hâkimi ikna etti. Yıllar sonra, New York Times bu olaydaki katılımcıların isimlerinin karıştığını bildirdi.

Beulah

Beulah

6. Beulah
Rockford, II.

1960’lı ve 1970’li yıllarda Illinois batı Rockford Meridian yolu üzerinde Beulah adında bir cadının yaşadığı ağızdan ağıza dolaşıyordu. Kehanet aynasının kırık parçaları yüzünden sakat kaldıktan sonra genç bir kız olarak güçlerini artırdığı söyleniyordu. Geleceği gören bu aynanın kırık parçaları onun görünümünü değiştirmişti. Biri siyah biri beyaz iki tane av köpeği olduğu da söylenmekteydi. 1965 yılında, Beulah’ın kendisini arayan birkaç yerli gencin ortadan kaybolmasına neden olduğu iddia edildi. Yazar William Gorman’a göre ise, aslında Beulah, eğittiği birkaç çocuğun tek sınıflık okul binasındaki çıkan yangında ölmelerinin ardından aklını kaybetmiş, yalnız başına yaşayan dul bir kadındı. Gorman, Beulah’ın yaşarken uğradığı azap yüzünden ruhunun rahat etmediğine inanıyor.

Moreau’nun İdam Cezası

Moreau’nun İdam Cezası

5. Moreau’nun İdam Cezası
Cahokia, II.

1720 yılında, Philip Francois Renault adında Fransız bir adam, Santo Domingo bölgesinde 500 tane Afrikalı köle satın aldı ve onları Illinois’te şimdi Monroes vilayeti olarak bilinen Fort de Chartes’e getirdi. Mississippi Nehri kıyısında yaşayan Fransızlar, bazı kölelerin doğaüstü güçleri olduğuna inanırdı. 1779 yılında, Moreau, Emanuel ya da Morace (kaynakta belirtildiği üzere) adında bir köle, “kara büyü” ve “ruh çağırma töreni” ile efendisinin cinayetini itiraf etmişti. Albay John Todd, Illinois Vilayeti Bölge Komutanı Binbaşı, Moreau’yu gerçekte Kaskaskia’daki mahkeme tarafından talep edilen Mississippi kıyısında yakılarak öldürülmeye mahkûm etmiş, ancak daha sonra John Todd, Milis Kuvvetleri Komutanı Yüzbaşından köleyi gözetmesini ve kölenin acısız bir şekilde idam edilmesini istemişti. Illinois tarihinde büyücülük suçlamasıyla idam edilen tek kişi olduğu, gerek vurulduğu gerekse asıldığı söylenmektedir.

4. Eva Locker
Williamson County, II.

1890’lı yıllarda, Davis Prairie (David’s Prairie olarak da bilinen) adı verilen bir yerde geniş ölçüde tanınmış Eva Locker adında bir cadı yaşıyordu. Eva, komşularının ineklerine işkence ettikten sonra ineklerden çaldığı sütü havluya bastırıp büyülü havluları kapıya asmasıyla ünlüydü.
Bölgenin öncüleri her türlü hastalıklarda bu evlenmemiş kadını suçladı. Illinos Williamson Vilayeti Tarih yazarı Milo Erwin: “Eva, gençlerin üzerindeki korkunç büyüleri; krizleri, kasılmaları, titremeleri etkisiz hale getirebilir ve buna benzer mucizeler yaratabilirdi ancak pek çok yaşlı kadın sadece onun ismini söylediğinde kemik hastalığına yakalanıyordu.” diye yazdı. Tarihçi John W. Allen’e göre ise; Eva, sığırları, hastalığa yakalanmış hayvanların karnına kendi saç buklesiyle vurup onları öldürme yeteneğine sahipti. Eva Locker’ın her vuruşunda Williamson Vilayeti’nin çiftçileri, gümüş mermilerle onun heykeline delik açıp Eva’nın büyülerini bozan Hamily Vilayeti’ndeki “Büyücü Ustası” Carley (Charlie) Lee’yi çağırırdı.

3. “Kara Annie”
Mount Vernon, II.

1860’lı yılların sonu ile 1930’lu yıllar arasında Mount Vernon bölgesi, “Kara Annie”, “Kederli Kadın”, “Kasırga Annie” olarak anılan bir kadının ruhunun görüntüsü tarafından rahatsız ediliyordu. Michael Norman’a göre, Mount Vernon vatandaşları sığırlarını korkutan bir cadıdan kaçarken, Annie ortalıkta görülmeye başladı. Mount Vernon bölgesine bir kasırga indiği zaman (9 Şubat 1888 yılına kadar), evlerin – iş yerlerinin yarım mil genişliğindeki alanları yıkılmış 37 kişi ölmüş ve 800’den fazla kişi yaralanmıştı. Bölgedekiler ondan kurtulduklarını düşünüyorlardı. Felaketin ardından, birkaç görgü tanığı  – feryat eden ve çığlık atan – enkaz arasında dolaşan, siyah giyinen bir kadın gördüğünü bildirdi.
1918 yılında Mount Vernon sakinleri, yayaları kovalayan siyah giyinen bir kadın görüntüsü tarafından korkutuluyordu.
Son olarak 1936 yılında “Kara Annie” garip saldırılardan, pencereyi açıp içeriye uyku tozu atmasıyla suçlanmıştı.
O zamandan beri bir daha görülmemiştir, ancak aileler bazen çocuklarına uslu davranmaları için “Kara Annie”yi anlatarak, çocuklarını korkutmaya çalışırlar nitekim başarılı olamazlar, hele bi büyüdüler miydi hiç olamazlar. O çocuklar artık koca birer yetişkin olmuşlardır İçim şişti kendi çevirimin redaktörlüğünü yaparken.

“Williams Kardeşler”

“Williams Kardeşler”

2. “Williams Kardeşler”
West Frankfort, II.

1871 yılında bir çiftçinin 16 ve 18 yaşlarında bulunan iki kızı, evlerinin çatısının kenarında danslar edip, sinekleri yiyerek ortalığı karıştırıyor ve yalnızca kendilerinin anlayabileceği bir dilde birbirleriyle konuşuyorlardı. Onların danslarının, çığlıklar, iniltili sesler ve akrobatik hareketler eşliğinde yapıldığı söylenmekteydi. Illinois’in dört bir yanından gelen yüzlerce ziyaretçi onların bu garip oyunlarına tanık olduklarını söyledi ve bu olay, hem The Chicago Tribune hem de The New York Times gazetesinin haberlerinde yer almıştı. Kız kardeşlere, cadılık teklifini reddettikleri için evlerinin yakınlarında yaşayan yaşlı bir kadın tarafından büyü yapıldığı iddia edilmiştir.

“Mary Worth”

“Mary Worth”

1. “Mary Worth”
Wadsworth, II.

Efsaneye göre, 1800’lü yılların ortalarında Mary Worth, Lake vilayetindeki Gurnee bölgesinin batısındaki bir çiftlikte yaşayan kötü üne sahip bir cadıydı ve o kaçak köleleri yakalayıp onlara kendi ahırında işkence ederdi. Öfkeli yerliler intikamlarını onu yakıp öldürerek almıştı. Bazı kimseler onun kemiklerinin St. Patrick Mezarlığı’nda toprağa verildiğini söylüyor ancak bazılarıysa kendi çiftliğine gömüldüğünü söylüyordu. Yıllar sonra eski ahırın temelinin üzerine bir ev inşa edilmişti. O evde yaşayan aile, arazinin üstünde bir taş buldu ve taşı, ön kapıya adım atarken eşik olarak kullandılar. Mary Worth’ün ruhu onların bu hareketliliklerini pü’rdikkat seyrediyordu. 1986 yılında, ev yanıp kül olmuş ve sonraki inşa etme çabaları başarısız olmuştu. Bazı araştırmacılar bu masalın “Bloody Mary” şehir efsanesinin bir kökeni olduğuna inanıyor.

NOT: 04/01/2013 tarihli deneme çevirisidir.

Orijinal Makale: mysteriousheartland sitesi “top 10 tales of witchcraft in illinois”

Paylaş

Yazar Hakkında

Ecem Aktürk

Ağustos 2, 1989 Edirne doğumlu. Liseyi eski adıyla Edirne Koleji'nde, üniversiteyi Okan Üniversitesi'nde okudu. İlkbaharda usul usul yürü, toprak ana hamiledir, felsefesini benimsemiş tabiatın her türlü güzellikleriyle iletişim halinde olan karlar kraliçesi. “Pek severim ağaçları...”

Cevap bırakın