Hey!

0

Be Hey Dürzü!

Babamın yanında çalışan Tevfik amcanın bana sorduğu soru geldi aklıma. Annemle sohbet ederken konumuz Neyzen Tevfik’in Atatürk ile bir anısıydı ve Soner Yalçın’ın kaleminden bu anıyı bulup, yüksek sesle okuduktan sonra kendi anılarım canlanıverdi birden.

Tevfik amca, dükkândaki mezelerin bulunduğu dolabın önündeydi bana bu soruyu sorduğunda. Benim adım nasıl yazılıyor? diye sormuştu. Kaç yaşında olduğumu hatırlayamıyorum ama belli ki okuma yazma çağındayım.

Bende, Y ile yazılıyor, diye cevap vermiştim.

Hayır, demişti.

V ile yazılıyor. Tevfik.

Bugün öğrendim ki Neyzen’deymiş Y.

Yazı masasında.

Dururdu.

Babamın.

Bu yazı.

Be Hey Dürzü!

Be Hey Dürzü!

Neyzen Tevfik

Tevfik Kolaylı namıdiğer Neyzen Tevfik, 24 Mart 1879 Bodrum doğumlu. Taşlamalarıyla tanınan Türk neyzen ve şairdir. Taşlama kitaplarının yanı sıra, çeşitli taksimler ve saz semailerinin bestecisi olarak da bilinir.

Bektaşi tekkesine mensup olmuş, hayatının büyük bölümünü İstanbul’da çeşitli hanlarda geçirmiştir. Son dönemlerinde Bakırköy Akıl Hastanesi’nde kendine ayrılan 21. koğuşta kalmıştır.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ecem Aktürk

Ağustos 2, 1989 Edirne doğumlu. Liseyi eski adıyla Edirne Koleji'nde, üniversiteyi Okan Üniversitesi'nde okudu. İlkbaharda usul usul yürü, toprak ana hamiledir, felsefesini benimsemiş tabiatın her türlü güzellikleriyle iletişim halinde olan karlar kraliçesi. “Pek severim ağaçları...”

Cevap bırakın