Günümüz Çeyreğinde Toplum Eleştirisi

0

Ehlileştirilmiş barikatlar ardında sarı sıcak ölüler birikiyor şehirlerde. Analardan biri, bir diğerinin yiten / yitecek olan çocukları için tanrıyla iş birliği yapıyor. Koltuklar emzirmedi o çocukları ve de onlar kurşun parasından daha ucuza kapatılıyor tabutlara, hatta ölü aşağılanır mı sorusunun cevabına methiyeler düzülüyor iktidar kapatmalarınca. Çeper çevre karargah tanıtlamalarının, vilayetlerin omzundan süresiz feragatini istiyorum sayın yargıç.

Cadde üstellerinin –  bilfiil pencerelerde tutungaç elektrik telleri ve mevsimsel değişme itemi atlanmamalı – siyah yakaya yetişmemişliği kısacası 90’lıların anlayacağı mavi yakalı mekan öğretileriyle gözü aydınlanan bir okuma fişiydi “Emel topu at.”. Emel güne silah sesiyle uyanmamışsa muhtemelen o gün daha az insan ölecektir, ölmese bile Emel’in topunu sağlam bulma olasılığı düşüktür, bulsa da topu atacağı arkadaşının yaşayıp yaşamadığı bilinmiyordur, yarına sağ çıksa bedenine dokunulmayacağının kesinliği yoktur, olsa da büyüdüğünde kadın cinayetine kurban gitmeyeceğinin de meçhul olduğu bir ülkededir Emel. En iyi ihtimalle topu üreten işçi babasının emeği Emel ‘e sadece top almaya yetiyordur değil mi?

Paylaş

Yazar Hakkında

1997’de Bursa’da doğdu. Şu an Bursa Teknik Üniversitesi’nde Çevre Mühendisliği bölümü öğrencisi olan Sultan, edebiyata ilkokul öğrenciliği sırasında başlayan ilgisini zamanla hemşehrisi olduğu Ahmed Arif, Sezai Karakoç, Adnan Yücel gibi ünlü şairlerden etkilenerek devam ettirdi. Yoğunlukla bireyin dışa vurduğu duygusal, sosyolojik ve gündemsel temaları eserlerinde işleyen genç yazar hayatında edebiyatın ve felsefenin önemli yeri olduğunu belirtiyor.

Cevap bırakın