Evren Avucunuzun İçinde!

0

Koca evrenin küçücük bir kürenin içine girdiğini düşünün… Japon cam sanatçısı Satoshi Tomizu’nun özenle yaptığı ve bir benzeri daha olmayan eserlerinde galaksiler, yıldızlar ve çok daha fazlası küçük bir cam parçasının içine sığıyor.

İçinde bulunduğunuz zamandan kopup uzayın sonsuz derinliğine dalmak, yıldızların arasında süzülmek ya da evrenler arasında yolculuğa çıkmak istemez misiniz? Japon sanatçı Tomizu, ortaya çıkardığı minik eserlerle sizi bu maceraya davet ediyor.

Cam Sanatı

Cam Sanatı

28 yaşındayken camları ısıtıp şekillendirmeye başlayan ve sekiz yıl boyunca bu iş üzerine çalışarak kendini geliştiren Tomizu, yaratıcılığını yaptığı eserlerin içine katıyor ve ortaya Uzay Cam serisi çıkıyor. Isı ile şekillenen geleneksel cam tekniğini hayal gücüyle birleştiren sanatçı, bunun sonucu olarak da gözlerinizi alamayacağınız minik evrenler yaratıyor. Uzayın büyüleyici ve fantastik döngüsünü gözler önüne seren Tomizu, yaptığı çalışmalarda güneş sistemini, tozları, yıldızları küçük şeffaf toplar içinde tasvir ediyor.

Her biri birbirinden farklı olan çalışmalarını büyük bir ustalıkla kendi elleriyle yapan Tomizu, uzaktan bakıldığında sıradan bir bilyeyi andırsa da yakından incelendiğinde tüm çalışmalarının farklı detaylara sahip olduğunu belirtiyor. Ortaya çıkan eserlerde gezegenler cam kürelerin merkezine yerleştirilen opallerden meydana geliyor, altın parçaları ve renkli camlar ise bu gezegenin etrafında dans ediyor. İlk bakıldığında renklerin girdabı içinde kaybolacakmışsınız hissine kapılsanız da cam kürenin içinde yer alan her nesne kendine özgü özellikler barındırıyor.

Evrenin başka evrenlerin içinde olduğu teorileri, Mevlana’nın “Tüm evren içinizdedir” sözünü akıllara getiren bu eserler, ateş ve camla yaratılan evrenleri avcunuzun içine almayı mümkün kılıyor. Etrafını çevirip farklı açılardan baktığınızda da etkileyici bir perspektife sahip olan camların yaratıcısı Tomizu, uzay konseptinin yanı sıra çiçek ve hayvan figürlerini de bu ufak dünyanın içine sığdırmayı başarıyor. Yaptığı çalışmaları aksesuara da dönüştüren usta sanatçının çalışırken çekilen bu videosu ise yaratıcı gücünü gözler önüne seriyor. Tomizu’nun tasarım ödülleri kazanan ve festivallerde sergilenen bu eserleriyle çoklu evrenler hayatın tam da içine giriyor.

Paylaş

Yazar Hakkında

Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ndeki eğitiminin ardından pek çok derginin müzik, etkinlik ve kültür-sanat sayfalarının editörlüğünü üstlendi ve çeviriler yaptı. Reklam ve organizasyon firmaları için metin yazarlığı görevinde bulunduktan sonra internet haberciliği alanında çalışmaya başladı. Çeşitli portallarda sayfa editörlüğü ve sosyal medya yönetimi yaptı. B2B ve B2C pazarlama çalışmalarında yer alarak dijital ve basılı içerikler geliştirdi.

Cevap bırakın