Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, bu yıl 13-29 Ekim’de sanatseverlerle buluşuyor.

0

Dünyanın en renkli ve başarılı kukla oyunlarını her yıl İstanbulda bir araya getiren Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, bu yıl 13-29 Ekimde sanatseverlerle buluşuyor.

20. ULUSLARARASI İSTANBUL KUKLA FESTİVALİ

Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’nin Stratejik İletişim Yönetimi Yine BEZE Group’ da…

20. ULUSLARARASI İSTANBUL KUKLA FESTİVALİ’NE 15 ÜLKEDEN DÜNYACA ÜNLÜ 20 GRUP KATILACAK

İstanbul Karagöz Kukla Vakfı tarafından organize edilen festival, Unesco kültür mirası taşıyıcısı uluslararası Karagöz sanatçımız Cengiz Özek Sanat Yönetmenliğinde 13-29  Ekim tarihleri arasında seyirciyle buluşacak.

Bu yıl festivalde 15 ülkeden dünya starı 20 grup yer alıyor

Bu sene programda üç yerli oyun, 15 ülkeden 18 yabancı topluluk yer alıyor. Yerli gruplar, Cengiz Özek,  Tiyatro Gülgeç, Açıkgöz Kukla’dan oluşuyor. Yabancılar ise; Avusturya’dan Thomas Eddl, Fransa’dan Ruşen Yıldız, İspanya’dan Toni Zafra, Ytuquepintas ve El Gecko con Botas, İtalya’dan Paolo Papparotti, Macaristan’dan Mikropodium, Çin’den Mao Mao, Tayvan’dan Kaohsiung Gölge Tiyatrosu, Kamboçya’dan Sovannaphum, Rusya’dan Meta Zero, Arjantin’den La Gorda Azul, Çek Cumhuriyeti’nden Karromato, İsrail’den Ornan Braier ve Hindistan’dan Krishnan Kutty Pulavar Memorial Tholpavakoothu Puppet Centre.

Cengiz Özek- Büyülü Ağaç

Cengiz Özek -Büyülü Ağaç

Yeni Açılım

Ayrıca, bu yılki festivalde Türkiye’den Gölge tiyatrosu Karagöz sanatçısı Cengiz Özek ve Çin’den gölge tiyatrosu sanatçısı Jian Xin Li yepyeni bir kukla prodüksiyonunda bir arada. Geçtiğimiz Haziran ayında Hong Kong’da, toplam 20 gösteri ile seyirciyle buluşan oyunda Çin’de “Avanti” ismiyle anılan Nasrettin Hoca hikayeleri gölge tiyatrosuna uyarlanıyor.

Çin- Maomao

Çin- Maomao

Gölge Tiyatrosu’nun 500. Yılı

Bu yıl 20. kez gerçekleştirilecek festivalde; 2017 yılının Türk Gölge Tiyatrosu’nun 500. yılı olması sebebiyle gölge tiyatrosuna da özel bir yer verildi. Gölge Tiyatrosu’nun doğduğu yer olarak düşünülen Asya’dan birçok gölge kukla grubu festivale davet edildi.

 

Topkapı Sarayı Müzesi Karagöz Koleksiyonunu Festival için Sergileyecek

Türk Gölge Tiyatrosu’nun 500. yılı nedeniyle Topkapı Sarayı Müzesi Karagöz Koleksiyonu da yıllar sonra yeniden sergilenecek.

Kukla Müzesi Kurulması…

Avusturya- Thomas Ettl

Avusturya- Thomas Ettl

20 yılda 300’den fazla kukla grubuna ev sahipliği yapan, 2500’den fazla kuklacıyı Istanbul’da ağırlayan İstanbul Uluslararası Kukla Festivali, kukla sevgisini  Kukla Müzesi oluşturma üzerine yönlendirecek.

Ülkemizdeki yabancı kültür merkezleri bu yıl da festivalin destekçisi…

20.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, İtalyan Kültür Merkezi, Fransız Kültür Merkezi, Cervantes Kültür Merkezi, İsrail Başkonsolosluğu, Avusturya Kültür Ofisi ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleşiyor.

Festival İstanbulun iki yakasında 21 sahnede perde açıyor…

Festivalde yer alan dünyaca ünlü gruplar; Akbank Sanat, Fransız Kültür Merkezi, Sahne Pulcherie, Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi, Terakki ve Işık Okulları salonları, Sarıyer Halk Eğitim Merkezi, Caddebostan Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, Yeldeğirmeni Kültür Merkezi, sahnelerinde seyirciyle buluşacak.

Çek Cumhuriyeti -Karromato

Çek Cumhuriyeti -Karromato

Oyunların hedef kitleleri küçük yaşlardan yetişkinlere dek farklılık gösteriyor…

Uluslararası İstanbul Kukla Festivali bu yıl da her yaşa, her ilgi alanına ve beğeniye hitap edecek çok farklı üsluplar ve tekniklerle dolu bir program içeriyor.

Geleneksel kukla örnekleri olan Kasperl ve Karagöz’ün yanı sıra, medya tiyatrosu, Origami dans ve mask tiyatrosu örnekleri de festivalde mevcut. Ayrıca gölge tiyatrosunun seçkin örneklerini de festivalde seyredebileceğiz. Shangay’dan Master MaoMao Çin gölge tiyatrosundan örnek sunarken, Phon Phen Gölge Tiyatrosu Kamboçya gölge tiyatrosundan bir örnekle, Tayvan ise Kaohsiung Gölge Kukla Müzesinin bir gösterisiyle festivale katılacak.

 

Festival yıllardır çok önemli gruplara ev sahipliği yaptı…

İstanbul Karagöz Kukla Vakfı Başkanı, Unesco kültür mirası taşıyıcısı Karagöz sanatçısı Cengiz Özek,  bu festivalin kukla adı altında bir zamanlar son derece kısır bir algısı olan Türk izleyicisi ve sanatseverlerine, sahne

Arjantin-La-Gorda-Azul

Arjantin-La-Gorda Azul

sanatlarının tüm kategorilerini içinde barındırabilen, disiplinler arası, yaratıcılığı kışkırtan, imkansızlık sözünü kabul etmeyen bir sanatın ufuklarını açtığını belirtiyor.  Özek, “İstanbul Kukla Festivali vasıtasıyla herhangi bir alternatif tiyatronun düşlerinde yatan tek kişilik Hamletlerden, pek çok saygın operanın sahnelemek için can attığı Dido ve Aenasa, edebiyat hayranlarının özel bir yere oturttuğu Knut Hamsunun Açlık’ından, varyete dünyasının renkli şovlarına, geleneksel dünya kuklasının en seçme örnekleri olan Bunraku ve Su kuklalarından, en avant-garde’ına kadar her türlü kukla oyununu   izleme olanağı bulduk. Kukla sanatının aslında herhangi bir obje ya da objelerin sahnede can bulmasıyla ortaya çıkan büyülü bir sanat olduğunu anladık. Sadece çocuklarla özdeşleştirilen bu alanın, içimizdeki çocuğu ortaya çıkarttığını, oyun güdüsünü sonuna kadar kullanarak sadece çocuklara değil, en sofistike beklentileri olan sanatseverlere hitap edebileceği de kabul edildi. Her yıl dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her yaştan izleyici artıyor.” dedi.

Rusya- Metazero

Rusya- Metazero

Bilet satışları:

Dünyanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 20 kukla tiyatrosu ekibini İstanbul’da buluşturacak festivalin biletleri “biletinial.com” üzerinden alınabiliyor. Akbank Sanat’ta gerçekleşecek gösterimlerin biletleri ise biletix.com’dan satışa sunuluyor. Ayrıca oyun başlamadan bir saat önce salon girişlerinden bilet temin edilebilir.

www.kuklafestivali.com  

Sakın kaçırmayın, kuklaya ayıracak bir saat her zaman bulunur…

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Önder Aydın

Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda eğitime başladı. Şu an yüksek lisans tezini hazırlamaktadır. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

Cevap bırakın