Çocukluk Kahramanımız Harry Potter Yeni Baskıları İle Raflarda

0

Çocukluğun, başlı başına efsanevi bir serüven olduğunu düşünüyorum. Kendi büyülü dünyalarını yaratmak konusunda çocuklar, yetişkinlere oranla çok daha başarılılar. Çocukluk yıllarımda ben de kendime ait büyülü bir dünya kurmuştum. Bu dünyanın gerçek olanını ise pek önemsediğim söylenemezdi. Bir silgi tozu adamım vardı, kalem kutumun içinde sakladığım. İsmi de Ruhi idi. Her gün silgimle, Ruhi’yi daha fazla büyütmeye çalışırdım. En yakın sırdaşımdı. Onun özel yeteneklerinin olduğuna inanırdım. Bir gün benimle konuşacağını ya da esrarengiz herhangi bir şey yapacağını düşlerdim. Kısaca, çocukluk kahramanım kendi yarattığım Ruhi idi. Ama bir kahramanım daha vardı ki o çok daha başka biriydi. Üstelik onu kendim yaratmamıştım. Her haliyle beni büyülemeyi başarıyordu. Alnındaki yara izinden ve kocaman yuvarlak çerçeveli gözlüklerinin içinden ışıl ışıl bakan gözleri ile tanıdığımız Harry Potter.

Bugün, özellikle benim gibi 1990’ların başında doğan çocukların “tek geçerim” dediği süper kahraman yüksek oranda Harry Potter’dır. Annesini ve babasını doğduktan hemen sonra kaybeden, kendisine kötü davranan eniştesi, teyzesi ve kuzeni ile uzun yıllar aynı çatı altında yaşamak zorunda olan lakin hiç beklemediği bir anda talihi dönen, bir büyücü olduğunu öğrenen Harry Potter. İyiler ve iyilikler için mücadele eden, arkadaşlık ilişkileri kuvvetli, paylaşmayı seven ve bunun yanında başı hiç mi hiç beladan kurtulamayan minik bir karakter.

Harry Potter roman serisi yeni baskılarıyla raflardaki yerini aldı.

Harry Potter roman serisi yeni baskılarıyla raflardaki yerini aldı.

Yapı Kredi Yayınları, Harry Potter serisini 2015 baskıları ile tazeledi ve kitapseverler ile buluşturdu. Ben de yeni baskılar çıkmışken seriye tekrar başlama kararı aldım. Harry Potter’ı bir yetişkin olarak tekrar okumak, bu büyülü dünyanın içine dalmak bana da çok iyi geldi. Yapı Kredi Yayınları bir sürpriz yaparak serinin ilk kitabı olan Felsefe Taşı’nın bir de resimli özel baskısını hazırladı. İçerisinde Jim Kay’in yüzden fazla enfes resmi bulunmakta. Harry Potter hayranlarına, bu resimli özel baskıya kitaplıklarında özel bir yer açmalarını tavsiye ediyorum. Harry Potter’in çocuk yüreği, ışıltılı gözleri ve şirin gülümseyişi üzerinizdeneksik olmasın.

Paylaş

Yazar Hakkında

Can Yasa

1991 İstanbul doğumlu. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliğinde tamamladı. Şu an Marmara Üniversitesinde Tarih Öğretmenliği bölümünde yüksek lisans yapıyor, tez yazıyor. Öğretmenlikte dördüncü yılı, özel bir okulda çalışıyor. Çocukları ve sanatın her türlüsünü çok seviyor.

Cevap bırakın