Che Guevara ve Coğrafya Hocam

0

Her insanın hayatında unutamadığı anılar vardır. Bazen iyi bazen kötü olabilir ama yaşanmıştır bir kere ve mutlaka günün birinde aklımıza bir şekilde geliyor.

Che Guevara

Bugünlerde Meclis Başkanı’nın Che Guevara ile ilgili yaptığı  o vahim yorum gündemde, benim de bu durum  geçmiş yıllarda coğrafya hocamla yaşadığım ve biraz da ilginç bulduğum diyaloğu hatırlattı. Liseyi bitirdikten sonra bir öğretmen aile dostumuzun ısrarı ile dershaneye yazılmaya karar vermiştim. Her dershanede düzenlenen sınavlara girmiş sonucunda en fazla indirim kazandığım dershaneye yazılmıştım. Tüm hocalardan memnundum herhangi bir sıkıntı yoktu. Ama lisedeki hocalarımızdan biraz farklıydılar muhafazakar yanlarını her şekilde göstermekten çekinmiyorlardı. Bundan kimsenin şikayeti de yoktu aslında… Neyse bir gün önümde oturan arkadaş Che Guevara’nın bir kitabını getirmişti, okuyacağını söylüyordu daha önce ismini duymuş merak etmişti. Arkadaşım sıranın üzerine kitabı koymuştu. Coğrafya hocamız sınıfa geldiğinde en önde sıranın üzerinde duran kitaba dikkatle baktı. Birden verdiği tepkiyle neye uğradığımızı şaşırmıştık. Che Guevara’nin eşkıya, haydut olduğunu böyle kişilerin kitaplarının okunmasının yarar getirmeyeceğinden bahsediyordu. Hocamız konuştukça kafamdan sıcak bir şeylerin aktığını hissetmiştim. O yaşın vermiş olduğu hırçınlıkla “Yanlış biliyorsunuz, o bir doktor ve devrimci, eşkıya değil.” deyivermiştim. Che ile ilgili az da olsa bilgim vardı  ama ideolojik anlamda savunacak kadar değildi. O anda hissettiğim şey hocamın  ailemden ya da sevdiklerimden birini acımasızca eleştiriyormuş da bu duruma kimsenin ses çıkarmıyormuş olması gibi bir durumdu, gerçi arkadaşımın iki büklüm olması, bir cevap verememesi de beni tetiklemiş olmalıydı. Sonrasında ise hocamız bu hamleyi beklemediği için  şaşırmış ve kızmış bir halde sonraki eleştirilerini bana yöneltmişti. Zamanımı böyle şeylere nasıl harcardım, kafamı boş işlerle doldurduğum yönde söylenmişti. Girdiğimiz kısa polemik sonrasında coğrafya hocam birden benden uzaklaştı eski esprilerini yapmıyor en zor soruları bana soruyordu. Bazen cevap veriyor bazense bilmiyorum diyordum. İçten içe bu durum beni üzmüştü ama o günden sonra hiç değişmedim, aksine her ortamda bildiğim doğruları savunmaktan vazgeçmedim. Bu nedenle hocama asla kızgınlığım olmadı, daha çok araştırmaya, öğrenmeye ittiği için ve bildiğin doğruları nerede olursam olayım söylemem gerektiği cesaretini verdiği için teşekkür bile etmeliydim.

Che Guevara

Che Guevara

Şu anda hocamın ne yaptığını bilmiyorum, bağlı bulunduğu dershane ortamı  umarım onu farklı yerlere sürüklememiştir. Che Guevara’nın ülkesinde Bolu beylerine karşı Köroğlu gibi verdiği mücadeleyi anlamış, yaptığı devrimle ülkesinde  ve dünyada asla unutulmayacak bir suret olduğunu öğrenmiş olmasını dilerim. Hocamın ve diğer öğrenmesi gerekenlere temennimdir.

Paylaş

Yazar Hakkında

İstanbul doğumlu, film ve fotoğrafa özel ilgisi olan, her türlü kitabı okuyabilen sıradan bir kişilik...

Cevap bırakın