Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ken Loach’un Oldu

0

Bu yıl 69.’su düzenlenen Cannes Film Festivali‘ne Ken Loach damgasını vurdu. Ken Loach, kapitalist sistem eleştirisi yaptığı “I, Daniel Blake (Ben Daniel Blake)” adlı filmiyle Altın Palmiye ödülünü aldı.

Başka Bir Dünya Mümkün

Ken Loach, 69. Cannes’da Altın Palmiye ödülünü alırken “Başka bir dünya mümkün.” dedi. Loach daha önce 2016 yılında Özgürlük Rüzgarı (The Wind That Shakes the Barley) adlı filmiyle de ulusal kurtuluş ile sosyalist kurtuluş tezadını irdelemiş ve yine Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülüne layık görülmüştü. Ken Locah Cannes’da 2 kez Altın Palmiye’yi kaldıran 9. yönetmen oldu.

Ünlü yönetmen Locah, aldığı ödül sonrasında yaptığı konuşmada umudun devam etmesi için mesaj verdi: “Şu anda bir umutsuzluk döneminden geçiyoruz. Böyle umutsuzluk dönemlerinde aşırı sağ yararlanmaya çalışır. Biz yaşlılar bunun ne gibi sonuçlar doğurabileceğini biliriz. Buradan bir umut mesajı göndermeliyiz. Başka bir dünya mümkün ve gerekli.”

Loach, üzerinde 19 altın yaprak olan palmiye ağacı şeklindeki 20 bin avro değerinde 18 ayar altından yapılmış “Altın Palmiye” ödülünü, ödül töreninin gerçekleştiği Cannes Festivaller Sarayı’nda aldı.

Cannes'da En İyi Senaryo Farhadi'nin "Forushande"sine.

Cannes’da En İyi Senaryo Farhadi’nin “Forushande”sine.

Cannes’da En İyi Senaryo Farhadi’nin “Forushande”sine

İranlı yönetmen Asghar Farhadi‘nin “Forushande (The Salesman)” isimli filmi en iyi senaryo ödülüne layık görülürken, filmdeki rolüyle Shahab Hosseini en iyi erkek oyuncu oldu.

Başkanlığını “Mad Max” serisi filmlerinin yönetmeni George Miller’in yaptığı jüri, Büyük Ödül’e ise Kanadalı yönetmen Xavier Dolan‘ın “Juste La Fin Du Monde (It’s Only the End of the World)” isimli filmini layık gördü.

En iyi kadın oyuncu ödülünü ise Filipinli yönetmen Brilliante Mendoza’nın “Ma Rosa” filmindeki rolüyle Jaclyn Jose aldı.

Cannes’da Sürpriz: En İyi Yönetmen Ödülü 2 Kişiye Verildi

Cannes’da en iyi yönetmen ödülü ise “Graduation” isimli filmi ile Romanyalı yönetmen Cristian Mungiu ve “Personal Shopper” filmiyle Fransalı yönetmen “Olivier Assayas” arasında paylaşıldı.

Altın Palmiye Onur Ödülü ise Fransız aktör Jean-Pierre Leaud‘e verildi. Leaud, Fransız Yeni Dalga akımının kurucularından François Truffaut’un filmlerindeki Antoine Doinel karakterini canlandırmış ve pek çok filmde rol almıştı.

Paylaş

Yazar Hakkında

Önder Aydın

Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda eğitime başladı. Şu an yüksek lisans tezini hazırlamaktadır. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

Cevap bırakın