Bir ‘MÜHENDİSE’ Kolay Yetişmiyor

2

Mühendise; çoğu zaman mahalle baskısı gören, genellikle bölümünde zorlanan, neden bu bölümü seçtiğini bile bilmeyen ama yavaş yavaş alışmaya başlayacak olan ya da artık alışan, ne olursa olsun bakımından ödün vermeyen, yarı mühendis yarı kadın olan tatliş bir varlıktır. Farklı bir tanım yaptıktan sonra devam edelim evet, bu bir ayrıcalıktır. Bir mühendise kolay yetişmiyor. Ne zorluklar ile bu günlere geldik sen bilmezsin, tabi ben de sendenim diyorsan zaten beni anlamışsındır sana çok açıklamama yapmama gerek yok. Gelelim bilmeyenlere; ben bilgisayarcıyım benim bölümüm diğerlerine oranla daha kadınımsı ama ben ve dostlarım bile zorlanıyoruz bide diğerlerini düşünsene makineci, inşaatçı, çevreci, ziraatçı, elektrikçi, mekatronikçi, uzaycı liste uzar gider. Kimisi koca koca aletleri taşır, kimisi kaynak yapar, kimi bağ bahçe gezer, kimi devrelerle boğuşur. Tamam, bunu erkeklerde yapıyor onlara da zor. Benim amacım yetişirken yaşanan zorluklardan bahsetmek, herkes senin gibi düşünmüyor olabilir bir de böyle düşün.

Kadınlar yaratılışları gereği nazik ve zarif canlılardır ee şimdi sen bu nazik ve zarif canlıyı tutup da mühendise yaparsan ilk başta bi tutunamaz, anlayamaz, neredeyim ben deyip gözüne ışık tutulmuş tavşan gibi kalır. Sonra tabi ki yine yaratılış gereği inatçı bir canlı olduğu için tutunur ve sağlam adımlarla ilerler. Zor olanı başarır neden başarmasın? En iyisini başarır hem de, yeter ki istesin ve sevsin.

Başarı olayına harika bir örnek verecek olursam çok değerli meslektaşım ilk kadın bilgisayar mühendislerinden biri 2 ay önce olan bir konuşmasında “işimizle ilgili bir kuruluşta tek kadın bendim ve başkan yardımcılığı için aday oldum ama kadınım diye beni seçmediler ‘evde kadın dırdırı çekiyoruz bir de burada çekemeyiz’ e getirdiler lafı” demişti. Ben bile kırıldım yalan yok. O değerli mühendise ise “arkadaşlar ben de buraya sizin gibi iş yapmaya geliyorum” demiş. Haklı hep beraber iş yapmaya çalışıyorlar tek fark ise onun kadın olması. Adalet nerede diye sorarım ben. Demiştim yaratılış gereği inatçıdır kadınlar hele de erkeklerin egemen olduğu bir iş alanında iki kat daha çok çalışmalıdır ki tutunabilsin. Meslektaşıma geri dönecek olursam ilk adaylığında kazanamamış inat etmiş ikincisinde 1 oy farkla kazanmış başkan yardımcısı olmuş, şu an ise o kuruluşun bizzat başkanı ve dünya çapında bir şirket sahibi üstüne bir de evli ve çocuğu var. İsim vermiyorum sonuçta hepimiz mühendiseyiz. Kendisi ise benim en bi sevdiğim mühendisedir. Başarından öperim seni.

Mühendiseciğim tavsiye olarak; sakın pes etme, inat et, tutun, başar ve kim olduğunu göster herkese ben sana inanıyorum.

Sevgili okuyucu, iyi çalışmalar ve mutlu bir hayat dilerim efenim.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yasemin Tok

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi. Kitap, film ve at sever insan. Pes etmeyen değişik bir varlık…

2 yorum

Cevap bırakın